LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım? LGS’yi Nasıl Kazanırım?

LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım? LGS’yi Nasıl Kazanırım?

Lise Giriş Sınavı (LGS) geçen yıl itibari ile 8. sınıf öğrencilerin hayatına girdi. Yeni sistem sadece sınav uygulama kısmında değil aynı zamanda sınav içeriğinde ciddi değişikliklerle birlikte geldi. Sınavın zorluğu ve soruların uzunluğu sınava giren öğrencileri epey zorluyor hiç kuşkusuz. Bu yazımızı LGS’de başarılı olmanın yollarını araştıran öğrencilerimiz için hazırladık. İçerisinde:

 #  LGS’de başarılı olmak için yapılması gerekenler?

 #  LGS’yi kazanmanın püf noktaları nelerdir?

 #  LGS’ye hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir?

Bu başlıklara uygun içerik ile siz değerli öğrencilerimizi, velilerimizi bilgilendirmeye çalıştık.

Bildiğiniz üzere LGS ile birlikte TEOG formatı kaldırıldı ve sınavla öğrenci alan okulların sayısı epey düşürülerek. %10’luk bir dilim sınavla öğrenci almaya başladı. Bu da LGS’de başarılı olabilmek için epey yüksek bir puan alınmasını zorunlu kılmıştır. Nitelikli okullar olarak da söylenen bu okullara girebilmek için öğrenciler oldukça yoğun bir tempo sarf ediyor.

Sabır ve Düzen:

Sadece LGS için değil hayatımız boyunca karşımıza çıkan sınavlara hazırlanırken temelde bir düzenimizin, hazırlanmış bir programımızın olması gerekmektedir. Başarıya giden yolda en büyük desteğiniz sınava hazırlanırken gösterdiğiniz sabır ve düzenli çalışma olacaktır. Unutmayınız ki: Güzel günler, zorlu duraklardan geçer.

Çözümlü Sorular

Sınava hazırlanırken size en büyük iyiliği yine kendiniz yaparsınız. Eksiklikleri görmeniz sizin elinizdedir. Yapamadığınız her sorunun çözümüne ulaşmalı, nerede hata yaptığınızı görmeli ve bu hatayı tekrarlamamalısınız. İmkanınız varsa alacağınız testlerin, soru bankalarının çözümlü olanlarını alabilirsiniz. Böylece yapamadığınız, hatalı yaptığınız soruların çözümlerini hemen görebilirsiniz. Elinizde sorunun çözümü olmasa dahi sorunun doğru cevabına götüren anlatımı öğretmenleriniz yoluyla öğrenebilirsiniz. Soru sormaktan çekinmeyin.

Uyku Düzeni ve Süresi

Uyku düzeninizin yerinde olmasının çalışırken zihninizi verimli kullanabilmenizi ve yeni öğrenilen bilgilerin kalıcılığı üzerinde muazzam etkisi vardır. Yetersiz bir uyku düzeni dikkat dağınıklığına, çalışmalarınızda hatalara, yetersiz ve geçici öğrenmelerin önünü açmanıza sebep olacaktır. Sağlıklı bir uyku için günde en az 6-7 saat uyumanızı öneriyoruz. Uyku saatinizin de belli aralıklarda olması oldukça önemli. 

Kimi öğrencilerimiz gece çalışmayı sevebiliyor. Fakat gece uykusunun önemini atlamamak lazım. Gece uykunuzu alın. Güne erken başlayın ve beynimizin en iyi çalıştığı saat aralıklarının güzel bir uykudan sonra zinde bir halde olduğu sabah saatleri olduğunu bilin.

Sosyal Hayat – Sosyal Medya

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı sosyal-hayat.jpg

Sosyal hayatınıza da gerektiği vakti ayırın. Kendinizi tamamen her şeyden soyutlamayın. Ders programınızı aksatmayacak, kafanızı rahatlatacak etkinliklere zaman zaman vakit ayırmakta fayda var. Fakat aşırı eğlence, ders programını aksatma, düzensiz uykuya sebep veren etkinliklerden kesinlikle uzak durmanızı özellikle telefon, bilgisayar başında sosyal platformlarda, oyunlarda vaktinizi tüketmeyin. Her şey yerinde, tadında güzel.

Kendinizle Yarışın

LGS ile birlikte sınıflar düzeyinde birçok öğrencide sınavın öneminin azaldığını, sınava çalışılmadığını nasılsa kazanamayacağım diyerek tamamen sınav sürecinden kopan birçok öğrenci görüyoruz maalesef. Bu durum hiç kuşkusuz sınavı kazanmaya odaklanmış olan sizleri olumsuz etkilemeye en müsait temel durumlardan birisidir. Bunun olmasına izin vermeyin. Başkalarıyla değil, kendinizle yarışın. Sınava hazırlanan öğrencilerin notlarının da oldukça iyi durumda olduğu ve sınavda istenmeyen durumlar olsa bile notlarının yüksek olmasından ötürü yine de iyi bir liseye gidebileceğini gördük. Sonunda gülen taraf siz olacaksınız.

Deneme Çözün

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı deneme-cozme.jpg

Denemeler sizin başarı yolunuzda kendinizi görmenizi sağlayan en önemli faktörlerin başında geliyor. Sıkça deneme çözün, yapamadığınız soruları mutlaka sorun, araştırın öğrenin. Güncel deneme sınavlarını mutlaka çözün. Haftada en azından bir deneme çözebilirsiniz.

2019 LGS Deneme sınavlarını pdf buradan indirebilirsiniz.

Bilgisayar başında test çözmeyi seviyor iseniz. 8. sınıflar için hazırladığımız online testlere ve online LGS deneme sınavlarına buradan ulaşabilir ve çözmeye başlayabilirsiniz.

Puanınızı Hesaplayın

Girdiğiniz deneme sınavlarından aldığınız puanı görün. Daha önce de belirttiğimiz gibi kendinizle yarışın ve hep bir adım yükseğe gidin. Girdiğiniz denemelerden kaç puan aldığınızı karşılaştırın artış varsa iyiye işaret devam. Eksiye düşüş varsa bunun nedenlerini araştırın, yanlışlarınızı görüp yanlış sorularınızı neden yanlış yaptığınızı bulun.

2019 LGS Puan Hesaplama

Beğendin mi? Paylaş:) Google+ Whatsapp Yazdır

Yorum Yap