HangiSoru.com
Güncel Eğitim Siteniz

Lise sınav takvimi 2021 MEB tarafından yayınlandı! Lise sınavları ne zaman yapılacak?

MEB haberleri

Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitime geçeceği liseler için sınav takvimini yayınladı. Peki lise sınav takvimi 2021 ‘e göre hangi derslerin sınavları ne zaman yapılacak? Lise sınav takvimi 2021 yılında 2. dönemde uygulanacak ve tüm döneme yönelik sınavlar yapılacaktır. İşte ayrıntılar…

MEB’den sınavlarla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Sınav planlamaları alan zümre başkanları kurulu tarafından belirlenecek. Sınav tarihleri en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulacak ve e-Okul Sistemine işlenecek. Sınavlarla ilgili hususlar, dersin öğretim programında yer alan ölçme ve değerlendirme esasları da dikkate alınarak alan zümre öğretmenleri kurulu tarafından belirlenip kararlaştırılacak. Her bir sınav, atölyelerdeki uygulama sınavları gibi zorunlu hâller dışında, bir ders saati (40 dakika) süre verilerek uygulanacak ve sınav soruları bu süreye uygun olarak hazırlanacak.

BİR GÜNDE EN FAZLA 3 SINAV

Bir günde her bir öğrenci için iki dersten, zorunlu hallerde en fazla üç dersten sınav yapılabilecek. Kendisinde veya birlikte kaldığı aile bireylerinden herhangi birinde kronik hastalık bulunan öğrenciler, okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacak. Herhangi bir nedenle sınavlara katılamayan ve okul yönetimince mazereti uygun görülen öğrenciler alan zümre öğretmeninin belirleyeceği tarihte sınava alınacak.

ÖĞRENCİLER İSTEDİĞİ İLDE SINAVA GİREBİLECEK

İller arası hareketliliğin azaltılması amacıyla yüz yüze eğitim kapsamına alınmayan sınıflar düzeyindeki öğrenciler, istemeleri hâlinde yerleşim yerlerindeki öğrenim gördükleri okul ile aynı okul türündeki eğitim kurumlarında, aynı okul türü bulunmaması hâlinde aynı program uygulayan resmi ve özel okullarda sınavlara girebilecek. Bu kapsamdaki olan öğrenci velileri 26 Şubat’a kadar sınava girilecek dersleri de belirterek bu konudaki taleplerini ikametlerinin bulunduğu ildeki ilgili okul müdürlüğüne bir dilekçeyle bildirecek. Bu kapsamda sınav giren öğrencilerin aldıkları puanlar sınava girilen okul müdürlüğünce öğrencilerin kayıtlarının bulunduğu okullara elektronik ortamda ivedilikle bildirilecek ve sınav evrakları da ilgili okul müdürlüğüne ulaştırılacak.”

Lise sınav takvimi! 2021

Lise sınav takvimi 2021

Sınavlar I. dönemin tamamını mı kapsayacak?

Birinci dönemde yapılamayan sınavların kapsamı, 01 Kasım 2020 tarihine kadar işlenen konular ile sınırlı tutulacaktır.

Geçtiğimiz dönemlerden başarısız dersi olan ve sorumlu geçen öğrencilere de sınav yapılacak mı?

Sorumluluk sınavları da 01-31 Mart 2021 tarihleri arasında tamamlanacak şekilde eğitim kurumu müdürlüklerince planlanacak; sınavlarda 50 puan ve üzeri alanlar, başarılı sayılacaktır. Hazırlık sınıflarından bir üst sınıfa sorumlu geçen öğrencilerle kazandıkları üniversitelere diplomalarını beyan etmek zorunluluğu bulunan öğrenciler de sorumluluk sınavlarına girebileceklerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku