Lise Sınıf Geçme Hesaplama 2024 (Tüm Sınıflar)

Lisede sınıfta kalma durumunu pek çok öğrenci yaşamaktadır. 2024 Lise sınıf geçme durumunda en önemli kriterlerden birisi devamsızlıktır. Devamsızlıkla ilgili bir probleminiz yoksa bu durumda ağırlıklı ortalamanıza bakılmaktadır. Peki 9. 10. 11. ve 12. sınıf lise sınıf geçme nasıl hesaplanıyor? Lisede sınıfta kalıp kalmayacağınızı sizlere sunduğumuz lise sınıftan geçme hesaplama robotu ile yapabilir, kafanıza takılan soruları yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz.

Lise Sınıf Geçme Hesaplama

Lise sınıf geçme hesaplama sistemimiz güncel MEB sınıf geçme sistemine uygun olarak hesaplama yapmaktadır.

Lise sınıf geçme doğrudan nasıl gerçekleşir?

  • Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler sınıfı doğrudan geçer,
  • Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer.
  • Yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden yani baraj dersinde başarısız olan öğrenciler, baraj dersinden sorumlu geçer.

Lisede sınıf geçme şartları

Lisede sınıf geçmenin farklı kriterleri ve şartları bulunmaktadır. Derse ait iki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70 olması gerekir.

Aritmetik ortalamanızın 50’nin altında olduğu durumlarda ise farklı kriterler ve durumlar devreye girmektedir. Onlara bir göz atalım:

  • Aritmetik ortalamanız 50’nin altında ama 3 ve altında zayıfınız varsa tüm derslerden sorumlu olarak sınıfı geçersiniz.

Ders yılı sonunda doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. İleride yapılacak sorumluluk sınavında başarılı olduğunda sorumluluk kalkacaktır.

  • Aritmetik ortalamanız 50’nin altında ve 3’ten fazla zayıfınız var ise sınıf tekrarı yaparsınız.

Lise sınıftan geçme hesaplamanızı yaparken sizlere sınıf düzeyinde bilgiler sunarak 9. 10. 11. ve 12. sınıfta sınıftan geçip geçmeyeceğinizi en sağlıklı şekilde hesaplamanızı gerçekleştiriyoruz.

Lisede sınıftan geçme ile ilgili aklınıza takılan soruları bizlere yorum aracılığı ile ya da soru sor bölümümüz aracılığı ile sorabilir ve HangiSoru rehber öğretmenleri tarafından sorularınıza net yanıtlar bulabilirsiniz.

Takip Et
Bildir
guest
4 Yorum
En Yeniler
En Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Dddddd
Dddddd
Ziyaretçi
1 ay önce

11 ve 12 siniflar tum derslerin ortalamasi 50 ise geçer mi

BAHAR YENİDOĞAN
BAHAR YENİDOĞAN
Ziyaretçi
3 ay önce

9.sınıf yıl sonu başarı puanım 50 nin üstünde olursa ,6-7 zayıfım dahi olsa geçermiyim.yeni değişen sisteme göre