LYS’de Hangi Dersler Var? Hangi Dersten Kaç Soru Çıkıyor? 85

24 Ekim 2015 Öğretmen, YGS - LYS
LYS’de Hangi Dersler Var? Hangi Dersten Kaç Soru Çıkıyor? 85

LYS’de Hangi Dersler Var? Hangi Dersten Kaç Soru Çıkıyor? 85 24.10.2015 tarihinde MÜNEVER İNSELÖZ öğretmenimiz bize göndermiştir..

LYS’de hangi dersler var? LYS1, LYS2, LYS3, LYS4, LYS5 dersleri neler? LYS ne zaman, hangi günler, saat kaçta yapılıyor? Sınav süreleri kaç dakika?

Üniversiteye yerleştirmede 2. aşama görevi gören Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)’ye her sene yaklaşık 2 milyon üniversiteye hazırlık öğrencisi girmektedir. ÖSS’den sonra karmaşık gibi görünen bir hal alan üniversite sınavlarının 2. aşaması olan LYS’de birbirinden farklı alanlar bulunmakta. Peki neler bu alanlar birlikte bakalım:

NOT: Yazımın sonunda 2016 LYS Tarihlerini yazdığım yazımıza ulaşabilirsiniz.

LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4, LYS-5 olmak üzere 5 farklı alana ayrılan LYS’de her alana ait dersler bulunmakta.

LYS1’de hangi dersler var? Matematik ve Geometriden Kaç Soru Çıkıyor? Kaç Dakika Süre veriliyor?

LYS 1 dersleri Matematik ve geometri. Sosyal Bilimler sınavından sonra yapılan ikinci sınav LYS2 sınavıdır. Sosyal Bilimler sınavından sonra pazar günü sabah 10.00’da yapılmaktadır. Bu iki sınav tek oturumda gerçekleşiyor ve bu iki sınav için verilen süre 135 dakika. Özellikle altını çizdim çünkü araştırmalarım sırasında internetten dünyalar kadar para kazanan sitelerde bu bilginin yanlış verildiğini fark ettim. Sonucunda sadece ÖSYM’nin sitesindeki verilere göre sizlere bilgileri aktarmaya karar verdim. Matematikten 50 soru sorulurken, geometriden 30 soru sorulmaktadır. Matematik için öğrencilere 75 dakika süre verilirken geometri için de 60 dakika süre verilmektedir.

LYS 1 matematik sınavında yani ilk sınavda adayların dışarı çıkmaları yasak. 2. sınav olan geometri sınavının da ilk ve son 15 dakikasında dışarı çıkmak yasak.

LYS'de hangi dersler var? Hangi dersten kaç soru çıkıyor?

LYS2’de hangi dersler var? Hangi dersten kaç soru çıkıyor? Kaç dakika süre veriliyor? LYS 2 Ne zaman?

LYS2 ve LYS3, LYS 1 (matematik, geometri) ve LYS 4 (sosyal bilimler) sınavlarından bir sonraki hafta yapılmaktadır. LYS2 cumartesi sabah 10.00’da yapılmaktadır. LYS 2 fen bilimleri derslerini kapsamaktadır. Fen Bilimleri dersleri içinde yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere Fizik, kimya, biyoloji sınavları bulunmaktadır. Fizik, kimya ve biyoloji derslerinin her birinden adaylara 30 soru sorulacak. Her sınav için verilen süre 45 dakika. ÖSYM’nin yayınlamış olduğu kılavuzda dışarı çıkmayla ilgili olarak tam olarak şu cümle geçiyor:

Adaylar, LYS-2’de birinci ve ikinci testin (Fizik Testi ve Kimya Testi) cevaplama süresi içinde ve üçüncü testin (Biyoloji Testi) ilk 15 ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamazlar. Üçüncü sınavda pek yer alan 15 dakikalık dilimde çıktınız çıktınız yani.

LYS3’te hangi dersler var? LYS3 hangi dersten kaç soru çıkıyor? Ne kadar süre veriliyor? LYS3 Ne Zaman?

Fen bilimleri sınavından sonraki gün pazar günü sabah 10.00’da yapılmaktadır. EDEBİYAT-COĞRAFYA SINAVI (LYS-3) olarak geçen LYS3 Sınavı tek oturumda yapılmaktadır. Edebiyat için 56 soru sorulmakta coğrafya için 24 soru yer almaktadır. Türk Dili ve Edebiyatı için 85 dakika verilirken, Coğrafya için 35 dakika süre verilmektedir. Soru kitapçıkları diğer LYS sınavlarında olduğu gibi farklı olacak cevap kağıtları tek olacaktır.

Adaylar, edebiyat sınavı süresince çıkamayacak, 35 dakikalık coğrafya sınavının ilk 15 dakikası ve son 15 dakikası dışarı çıkamayacak.

LYS4’te hangi dersler var? LYS4’te hangi dersten kaç soru çıkıyor? Oturum süreleri kaç dakika? LYS4 Ne zaman?

LYS’de ilk yapılan sınav hangisidir? Diye bir soru geleeck olursa cevap LYS-4 olacaktır. LYS1 (matematik, geometri)’den önceki gün cumartesi sabah 10.00’da yapılmaktadır. LYS4 Sosyal bililmler sınavı olarak geçmektedir. Resimde de görüldüğü gibi LYS-4’te Tarih, Coğrafya 2 ve felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi (resimde yazılmamış olsa da burada belirtiyoruz) soruları bulunmaktadır.

Tarihte 44 soru sorulmakla birlikte bu sınav için 65 dakika süre veriliyor. Coğrafya-2 14 soruya karşılık 20 dakika veriliyor, felsefe grubu ve din kültürü ve ahlak bilgisi için 32 soruya karşılık 50 dakika süre veriliyor. Toplamda LYS-4 için 135 dakika süre verilmekte. Diğer sınavlarda olduğu gibi cevap kağıtları aynı soru kitapçıkları farklı olacak.

Bu sınavdan da adaylar ilk iki sınavda çıkamazken, son sınav (felsefe grubu ve din kültürü)’ın ilk 15 ve son 15 dakikasında dışarı çıkamayacaklar.

LYS5’te hangi dersler var? LYS5’te hangi dersten kaç soru çıkıyor? Oturum süreleri kaç dakika? LYS5 Ne zaman?

LYS-1 (matematik, geometri) ile aynı gün fakat öğleden sonra yapılmaktadır. LYS 5 Yabancı dil sınavı olarak yapılmaktadır. Bu sınav diğerlerinden farklı olarak sabah 10.00’da değil öğleden sonra 14.30’da yapılmaktadır. Toplamda üç yabancı dilde (İngilizce, Fransızca, Almanca) sınav yapılmaktadır. Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunmaktadır. Öğrencilere başvuru sırasında seçtiği yabancı dilde soru kitapçığı verilecektir. Adaylara 80 soru sorulacak ve 120 dakika verilecektir. İlk 90 dakika ve son 15 dakika dışarı çıkmak yasaktır.

2016 LYS Ne Zaman TIKLA Öğren.

Benzer İçerikler

YGS’de Hangi Dersten Kaç Soru Çıkıyor?
YGS Türkçe Konuları Neler? Hangi Konudan Kaç Soru Çıkıyor?
2016 YGS Hangi Tarihte Yapılacak?
YGS Konuları ve Soru Dağılımları Tüm Dersler! (2016 YGS)
2016 LYS Ne Zaman? LYS1, LYS2, LYS3, LYS4, LYS5 Sınav Tarihleri
YGS Geometri Konuları Neler? Hangi Konular Var? (2016)
Takip Et
Bildir
guest

6 Yorum
En Yeniler
En Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Anonim
Ziyaretçi
Anonim
5 yıl önce

Çalışan herşeyi yapar

salih
Ziyaretçi
salih
6 yıl önce

Ben 400n aldım????

salih
Ziyaretçi
salih
6 yıl önce

Ben seye giricem işallah 400n alırım????

Ceyda
Ziyaretçi
Ceyda
6 yıl önce

Lys 5 te kac net yaparsam puanim400 e cikar suan puanim 350