MEB’den İnternetteki Haberlere Yönelik Açıklama

22 Ağustos 2012 Öğretmen, MEB

MEB çeşitli haber sitelerinde yer alan Normla ilgili haberlerle ilgili az önce açıklama yayınladı:

MEB’in normlarla ilgili yaptığı açıklama aşağıdadır:

Kamudan Haber adlı Internet sitesinde “Norm Kadro Fazlası Öğretmenlerin Listesi“ başlığıyla yayımlanan haberde yer verilen liste Milli Eğitim Bakanlığının gerçek  norm kadro  durumunu yansıtmamaktadır.

6287 Sayılı Kanun gereği  okulların dönüşüm iş ve işlemleri İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir. Bu kapsamda dönüştürülen ilköğretim kurumları ile dönüşen ortaöğretim kurumlarının bazılarında   alanlarına göre aktarımı yapılması gereken öğretmenlerin aktarımlarının  yapılmadığı,   bu durumdan dolayı öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumlarında norm kadro fazlası durumuna düştüğü ve aktarım yapılması gereken eğitim kurumlarında da norm açığı oluşmasına neden olduğu tespit edilmiştir. Bu durumun Öğretmenlerin il içi ve iller arası yer değiştirme işlemlerinde norm ihtiyacı görünen eğitim kurumlarına yapılacak atamalarında mağduriyetlere sebep olacağı dikkate alınarak bu  kurumların tespiti için  sorgu yapılmıştır. Bu sorgu sonucu oluşan liste, 24.07.2012 tarihinde  İl Milli Eğitim Müdürlüklerine elektronik posta ekinde yapılması istenen çalışmaya ilişkin açıklamalar yapılarak gönderilmiş,   gerekli incelemelerin yapılması ve öğretmen atama ve yer değiştirme döneminden önce bu durumun düzeltilmesi istenmiştir.   Bakanlık ve il milli eğitim müdürlükleri arasında yürütülen rutin çalışmalarda kullanılan listelerden biri olan söz konusu liste haberde yer aldığı gibi Norm Kadro Fazlası Öğretmenlerin Listesi değildir.

İllerde yapılacak çalışmaya esas olmak üzere illere gönderilen bu liste ile ilgili e-postadaki açıklamalar dikkate alınmadan eksik bilgi ve yanlış yoruma dayalı hazırlanan söz konusu haber, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesine sebep olmaktadır.

Kamuoyunun bilgisine arz olunur.

 

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

Benzer İçerikler

Norm Fazlası Öğretmen Resen Atanabilir mi?
2013 İlk Öğretmen Ataması 16-29 Ağustosta Yapılacak
2019 Öğretmen Atamaları ve Yer Değiştirme Tarihleri Açıklandı
MEB’den Norm Kadro Yönetmeliğine Değişiklik!
2015 İl İçi Yer Değiştirme Duyurusu
2019 Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirmesi – MEB Duyurusu
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör