MEB’den Şifreler Çalınmadı Açıklaması

19 Ocak 2015 Öğretmen, Haberler
MEB’den Şifreler Çalınmadı Açıklaması

MEB Şifre Açıklaması, MEB Basın Açıklaması

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bugün iki gazetede yer alan “Çocuklarda Şifre Alarmı” ve “Çocukların Geleceği Hırsızların Elinde” başlıklarıyla yayımlanan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görüldüğü kaydedildi.

Haberlerde geçen “MEB’de tüm öğrenci, veli ve öğretmenlerin bilgileri çalındı” ve “15 milyon öğrencinin bilgilerini içeren veri tabanı şifrelerinin kötü niyetli kişilerle paylaşıldığı belirlendi” iddialarının tamamen asılsız olup, söz konusu haberin “masabaşı gazetecilik” ürünü olduğu ifade edilerek şöyle denildi:

“Bankalarda ve erişimde güvenlik sınırı olan bütün sistemlerde yaşandığı gibi Bakanlığımızın bilgi sistemleri de (e-okul, Mebbis vb.) zaman zaman art niyetli kişilerin sanal saldırılarına hedef olmaktadır. Üst düzey güvenlik tedbiri ile 24 saat esası ile korunmakta olan sistemimizin güvenlik sınırlarını aşarak verilere ulaşmak isteyen kimi kötü niyetli kişiler hakkında zaman zaman Bakanlığımıza ulaşan şikâyetler doğrultusunda Bakanlığımız bütün öğrencilerimizi, velilerimizi, öğretmenlerimizi ve yöneticilerimizi “sanal ortamlarda şifre ve bilgi paylaşımı yapılmaması” konusunda sürekli ikaz etmektedir.

Haberde bahsi geçtiği gibi kullanıcılarımızın şifre veya bilgilerinin çalınması söz konusu değildir. Milyonlarca öğrencimizi ve velilerini olumsuz etkilemeye yönelik bu haber ile ilgili gerekli yasal işlemler

Benzer İçerikler

MEB’den Öğrenci Andı İle İlgili Basın Açıklaması
İstanbul Valisinden Kar Tatili Açıklaması!
Yaz Tatili Kısalacak mı? Ziya Selçuk’tan Açıklama!
Eğitim-Bir-Sen’den Öğrenci Andı Açıklaması!
MEB’den Alınacaklar Sazlar Hakkında Basın Açıklaması
Bakan Selçuk’tan 3600 Ek Gösterge Açıklaması!
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör