MEB’e Bir Önerimiz Var!

20 Kasım 2013 Öğretmen, Eğitim Sorunları Öğretmen

Bugünlerde aklımı meşgul eden bir mesele vardı. Bunu sizinle paylaşmaya karar verdim. Nedir peki bu mesele? Aklıma takılan şu: Her yıl atamalar gerçekleştiriliyor, öncesinde tercihler yapılıyor. Biliyorum ki bazı öğretmen arkadaşlar istediği yerler gelmeyince atandığı yere gitmiyor. Peki ne oluyor sonra? Orada bir boşluk oluşuyor, yani 11 binlik bir atama yapılacaksa, 100 kişi atanmadığı yere gitmese, ki bence bu sayı daha fazladır, 10 900 kişilik bir atama oluyor.

Peki MEB bunun önüne nasıl geçebilir? Şöyle düşündüm: Futbolu düşünelim, isteyemen basketbolu düşünsün. Bir sonraki maçta aniden sakatlanıp oynayamayacak as bir oyuncu olursa ne olur? Tabiki yedeği oynar. Neden böyle bir şey olmasın ki? Atandığı yere gitmeyen bir öğretmen olursa onun yerine orayı yazmış fakat; puanı daha yüksek olan adayın yüzünden oraya atanamamış öğretmenin ataması oraya gerçekleştirilebilir. Böylelikle zaten yetersiz olan atamalarda bir de boş kontenjan derdinden kurtulmuş olur öğretmenlerimiz.

Bence bu olmayacak bir şey değil, kesinlikle uygulanmalıdır…

Not: MEB boş kontenjan açmamalıdır. Yakın tarihe Şubat 2012’ye baktığımızda yaklaşık 1060 kadronun heba olduğunu gördük. Burdan hareketle atamalarda verilecek kontenjanlardan branşların mezun durumları dikkate alınmalıdır. 2.ooo mezunu olan bir bölüme 3.ooo kontenjan verilmesinin bir anlamı: mağduriyet olacaktır.

Benzer İçerikler

2013 Şubat Ataması Açıklaması
2013 Özür Grubu Şubat Atamaları Sonuçlandı
Başbakanla Atama İsteyen Öğretmenin Konuşması
40 bin öğretmen ataması ne zaman?
24 Kasım’da Ek ikramiye değil Ek Atama!
Öğretmenlikte Hangi Derece Ne Kadar Maaş Alıyor?
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör