Mehmet Öğretmenin Serbest Kıyafet Eylemi!

İstanbul Sultanbeyli’de Mehmet Sıddık Öğretmen öğrencilere yönelik serbest kıyafet uygulamasını ilerici bir adım olarak gördüğünü açıklayarak bir de öğretmenlere böyle bir uygulama getdür serbest getşirilmesi gerektiğini açıkladı. Yaklaşık 10 gündür serbest kıyafet eylemi yapan Mehmet Öğretmen okula serbest kıyafetle gidip geliyor. Kendisine bir de idari soruşturma açılan Mehmet Öğretmen basına duyurulmak üzere bir de yazılı açıklama yaptı. Biz de o yazıyı sizinle paylaşıyoruz:

Son günlerde ülkemizin gündemini oluşturan kılık kıyafet yönetmeliğindeki değişiklikleri ilerici bir adım olarak görmeme rağmen birçok eksiğinin ve kısıtlamanın olduğunu düşünmekteyim. Oysa okulların hapishanelerden farklı olarak özgürlük mekânlarına dönüşmesi gerekir.

Bu bakımdan memurların kılık kıyafet yönetmeliğinin de derhal kaldırılması;  yakın zamanda bunun mümkün olmaması durumunda acilen revize edilmesi ve böylece memurların da kendi kıyafetlerine karar verebilecek yeterlilikte olduklarının devlet tarafından kabul edilmesi gerekmektedir. Çünkü 12 Eylül darbesi, insanımızın elinden bütün özgürlüklerini aldığı gibi kılık kıyafetini seçebilme hakkını da ona çok görmüştür. Artık, devlet insanların zekâsına hakaret etmekten vazgeçmeli ve eski köhnemiş alışkanlıklarından tamamen kurtulmalıdır.

Türkiye’de eğitim; eski yasa, yönetmelik ve militarist uygulamalarla bir zihniyet sorunu olarak hala güncelliğini korumasına rağmen son yıllarda MEB’in gerek resmigeçit törenlerinde, gerekse de kılık kıyafet yönetmeliğinde öğrenciler için yaptığı son değişiklikleri olumlu bir adım olarak görmekteyim. Ancak  bir birey olarak demokrasi kültürüne küçük bir katkı sağlamak amacıyla mevcut kılık kıyafet yönetmeliğinin insan onuruma yakışmadığını, kişiliğimi olumsuz etkilediğini düşündüğümden dolayı bundan böyle okuluma kendi tercih ettiğim kılık kıyafetle gitme kararı almış bulunmaktayım.

Ülke gündemine bunu taşıyabilmek ve bireysel özgürlüklere dikkatleri çekmek adına bu tutumumu bir ay boyunca devam ettireceğimi, farkındalığın oluşup oluşmamasına göre bu süreyi uzatılabileceğimi veya kısaltılabileceğimi beyan ederim.

Artık devlet, insanların etek boylarından ve başörtülerinden, saçının kulağı kapatıp kapatmamasından, tıraşının biçiminden, bıyığının uzunluğundan, giyeceği ayakkabısının biçiminden, makyajından vb. elini tamamen çekmelidir. 

Bu tutumum, bireysel bir tutum olup herhangi bir siyasi örgüt, dernek, sendika ile ilişkili değildir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Mehmet Sıddık ERTAŞ
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
sivildusunce

Kategori: Eğitim Sorunları

Benzer İçerikler

Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör