Memur ve Öğretmen Mazeret İzinleri

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre devlet memurlarının mazeret izinleri nelerdir? Hangi halleder memur mazeret izinleri kullanabilir? Mazeret izinlerini kimler onaylar? Hangi durumlarda mazeret izni kullanılabilir? Mazeret izinleri nasıl kullanılır? Mazeret izinleri kimler tarafından verilir? Öğretmen mazeret izinleri nelerdir? Erkek memurların mazeret izinleri nelerdir? Kadın memurların mazeret izinleri nelerdir? Memurlar mazeret izinlerini nasıl kullanabilirler?
Memurların, doğum, evlenme ve ölüm gibi mazeret izinlerinin verilmesi zorunludur. Yani bunlardan herhangi birisi için istenilen mazeret izni kabul olunmak zorundadır. Bunlar dışındaki mazeret izinleri idarenin takdirine bırakılmıştır.
Mazeret izinleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 100. maddesinde “Mazeret İzinleri” başlığıyla ele alınmıştır. hangisoru.com olarak sizlere bunları sunuyoruz:
1-Doğum mazereti nedeniyle izin
-Kadın memura;
*Doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süreyle analık izni verilir.
*Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir.
*Beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda, doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir.
*Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir.
*Çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.
-Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süreler kadar izin verilir.
-Eşi doğum yapan memura, isteği üzerine 10 gün babalık izni verilir.
2-Evlenme mazereti nedeniyle izin
-Memura, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde isteği üzerine 7 gün izin verilir.
3-Ölüm mazereti nedeniyle izin
-Eşinin, çocuğunun ölümü hâllerinde isteği üzerine 7 gün izin verilir.
-Memurun veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine 7 gün izin verilir.
4-Doğum, ölüm ve evlenme mazereti dışında bir mazeret sebebiyle izin

Doğum, ölüm, evlenme mazeretleri dışındaki mazeret izinlerini merkezde atamaya yetkili amir, ilde vali, ilçede kaymakam, yurt dışında ise diplomatik misyon şefi tarafından toptan veya bölümler halinde 10 gün verilir. Zorunlu bir durum söz konusu olduğunda bu izin (öğretmenler için geçerli değil) on gün daha uzatılabilir. Zorunlu halden dolayı verilen ikinci mazeret izni memurun yıllık izninden düşülür

Kategori: MEB, Öğretmen

Benzer İçerikler

Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör