Memura KPSS’den Sonra Bir Sınav Daha Geliyor!

47 yıllık Memurlar Kanunu değişiyor… Artık KPSS’yi kazanmak yetmeyecek. KPSS engelini geçen memur bu seferde yeterlilik sınavına girecek. Yeterlilik sınavının  nedir yeterlilik sınavında ne çıkacak yeterlilik sınavı nasıl olacak şu an için somut bir veri açıklaması yok.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Kıdem Tazminatı ve İntibak ve Taşeron işçilere yönelik düzenlemelerden sonra kamu personeli reformu adı altında yeni bir düzenleme başlattı.

KPSS’yi kazanan memur bir süre aday statüsünde çalıştıktan sonra yeterlilik sınavına tabi tutulacak. Bu sınavdan da başarılı olursa işe başlayabilecek.

Bu reform anlamında memurlarla ilgili yeni değişiklikler de geliyor. Bunlardan bazıları:

Memurların özlük ve sosyal hakları tek bir yapıya sahip olacak yani tek bir kanun haline getirilecek daha önceki gibi her meslek çeşidine göre ayrı bir kanun olmayacak.

Devlette çalışan memurlara “ömür boyu iş garantisi” anlayışına son verilecek.

Çalışmayan memura yaptırım uygulanmasının önü açılacak.

Memura verilen Prim ve ikramiye sistematik hale getirecek.

Not: Bazı haberlerde karşıma geldi. Devlete kapağı atim sonra yatim devri bitiyor anlayışıyla haber yapanlar var. Sanırım onların tuzu kuru memurluğu kazanmanın kolay olduğunu sanıyorlar. Özellikle 4 yıllık üniversite mezunlarını harcamışlar bu haberle.

Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör