Nabi AVCI Her ilde İki Saat Öğretmenleri Dinleyecek

5 Ocak 2014 Öğretmen, Haberler MEB

Nabi AVCI’dan daha önceki ve daha sonraki bakanlara örnek olabilecek bir uygulama geliyor. Nabi AVCI Milli Eğitim Bakanlığı ve öğretmenler arasındaki uçurumu, dargınlığı azaltmak için her ilde iki saat sadece öğretmenleri dinleyecek.Öğretmenler.in sorunları, isteklerini dinleyecek olan Nabi AVCI ilk toplantısını da Urfa’ da yapacak.

MEB, öğretmenler ile bakanlık arasında oluşan kırgınlığı gidermek için çalışma başlattı. Avcı, tüm bakanlara örnek olacak bir adım attı. Bakan Avcı, her ilde iki saat ‘sadece öğretmenleri’ dinleyecek.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, illeri ziyaret ederek öğretmenlerle gruplar halinde bir araya gelecek. Yüz yüze iletişim kurarak sorunlarını dinleyecek.

Öğretmenlerle bugüne kadar hiçbir bakanın bire bir iletişim kurmadığına dikkat çeken MEB yetkilileri, bu uygulamanın ilk olacağını belirtiyorlar. Zaman gazetesinin haberine göre, Toplantılara öğretmenler dışındaki il yöneticileri ve okul idarecileri alınmayacak. Böylece öğretmenlerin sorunlarını hiçbir baskı altında kalmadan anlatması sağlanacak.

İlk toplantı, salı günü Şanlıurfa’da yapılacak. Bakan Avcı, 500 öğretmenle bir araya gelip 2 saat onları dinleyecek. Öğretmenlerle yapılacak bu toplantılar, Avcı’nın gittiği her ilde tekrarlanacak.

Görüşmelerde öğretmenlerin ilettiği sorunlar, rapor haline getirilecek. En çok şikâyette bulunulan sorunlar tespit edilecek. Ayrıca anket çalışmasıyla 800 bin öğretmenin beklentileri, öncelik ve talepleri sorulacak. Sonuçlara göre mesleki motivasyonu artıracak projeler üretilecek.

Eğitim camiası, ‘eş durumu tayinleri’ başta olmak üzere ‘il emri’, ‘özlük haklarının düzeltilmemesi’ gibi sorunlar sebebiyle sıkıntılı günler geçiriyor. Öğretmenlerin örgütlü olduğu sendikaların tamamı, bakanlığın bazı uygulamalarına tepkili. En büyük eleştiri ise yeni eğitim sisteminin öğretmeni önemsememesi üzerinde yoğunlaşıyor. Bu eleştirileri dikkate alan Nabi Avcı, öğretmenlerle MEB arasındaki buzları eritmek için önerilen ‘tele konferans’ yöntemine karşı çıktı.

Sorunların iyi niyetle, muhabbetle aşılacağını ifade etti. Bakan Avcı’nın, sorunların doğal akışı içinde çözülmesi gerektiği yönündeki uyarısı üzerine öğretmenlerle bir araya gelinmesi kararlaştırıldı.

Benzer İçerikler

Yarıyıl Sömestr Tatili Uzayacak mı? Nabi AVCI Açıkladı!
Nabi AVCI’dan Öğretmen Maaşları Açıklaması
Nabi AVCI: Eğitime 10 Tane Finlandiya Ekledik!
Nabi AVCI Değişiklik Yapılan Dersleri Açıkladı
Nabi AVCI: Sahte Diplomalı Öğretmenlerimiz Var!
Nabi AVCI: Yeni Bir Seçmeli Ders Geliyor!
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör