Nabi AVCI ile Öğretmene Ek Ödeme Konusu Görüşmesi

12 Mart 2013 Öğretmen, Eğitim Sorunları Haberler
Milli Eğitim Bakanı

Milli Eğitim Bakanı

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI ve Demokrat Eğitimciler Sendikası başkanı Gürkan AVCI ile öğretmenlerde maaş düzenlemesi hakkında görüştüler. DES Genel Başkanı Gürkan AVCI, Nabi AVCI’nın öğretmen maaşlarıyla ilgili olarak görüşlerinde kendisine katıldığını ve düzeltmeye gidilmesi gerektiğini Bakanın bizzat kendisinin dile getirdiğini söyledi.

DES Genel Başkanı Gürkan AVCI ve Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI arasnda geçen görüşmenin ayrıntıları:

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’nın yapması gereken ilk icraatının öğretmen, öğrenci ve velilerin eğitim sistemine olan güvenlerini kazanmak ve güçlendirmek olması gerektiğini kaydeden Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, sendika genel merkezinde yaptığı basın açıklamasında “Eğitim sistemine olan güveni ve istikrara dönük toplumsal öngörüyü sağlamadan yapılacak reformlar hem kalıcı olmaz hem de yeterli desteği bulamaz” dedi.

Eğitim sisteminin son yarım asırdır yazboz tahtasına döndüğünü ve yapılan eğitim reformlarının kalıcı olmayacağı, her yıl değişeceği inancının toplumda yer edindiğini kaydeden DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Eğitimde ben yaptım oldu, dayatmasına artık son verilmelidir. Eğitimde sürdürülebilir iyileştirme ve başarıyı yakalamamız gerekiyor. Eğitimde 2023 ve 2071 vizyonuna uygun projeksiyonel bir yol haritasına ihtiyaç vardır. Bunun içinde tıpkı yeni Anayasa çalışmasında olduğu gibi herkesin altına imzasını atacağı bir eğitim reform paketi hazırlanmalıdır. Tüm partilerin, sendikaların, ilgili sivil ve kamu kuruluşlarının içinde yer aldığı yeni ve büyük bir Milli Eğitim Şurası yapılmalıdır. Önümüzdeki elli yılın eğitim politikalarına yön verecek ortak kararlar burada alınmalıdır” diye konuştu.
NABİ AVCI, BİR ŞANS OLABİLİR

Cumhurbaşkanından Başbakana kadar tüm siyasi partilerin katıldığı, eğitim alanında yetkin yerli ve yabancı tüm eğitim lider ve uzmanlarının iştirak edeceği yeni ve büyük 19. Milli Eğitim Şurası’nın bilimsel, demokratik ve katılımcı bir anlayışla yapılması gerektiğini kaydeden Gürkan Avcı, “Geçen yıl yapılan eğitim reformlarından bir tanesi bile bence Millî Eğitim Şûrası’nın toplanması için yeterliydi. Eğitim sisteminde yapılan ve yapılması gereken değişikliklerin şurada değerlendirilip, tartışılıp yürürlüğe girmesinin, eğitim sistemi için daha faydalı olacağına inanıyorum. Bu arada Şuranın toplanması ve sonuçlanması sürecinde iletişim hocası olan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın diyalogcu, uzlaşmacı ve kucaklayıcı siyasi kişiliğinin de bir şans olduğunu düşünüyorum” dedi.
666 KHK’DA UNUTULAN ÖĞRETMENLERE EK ÖDEME KONUSUNU KONUŞTUK

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Cuma günü yaptığı görüşmeden bazı notları da paylaşan DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Sayın Bakanımızla öğretmenler başta olmak üzere eğitim çalışanlarının maaşlarının iyileştirilmesinin zaruriyeti konusunda hemfikir olmaktan büyük memnuniyet duydum. Eşit işe eşit ücret düzenlemesi olan 666 sayılı KHK’da unutulan öğretmenlere ek ödeme verilmesi gerektiği ve ücretlerinin iyileştirilmesi lazım geldiğini ifade eden Sayın bakanın, Ak Partinin ustalık dönemine yakışır işler yapacağına inanıyorum. Geçmiş dönemlerde yapılan başarılı reformları tamamlayacağına ve kangren haline gelmiş eğitim sisteminin sorunlarını çözeceğine dönük ümidimiz daha da artmıştır. Sayın Bakanın atacağı her olumdu adımda destekçisi olacağımızı belirtmek istiyorum” dedi.
TÜRKİYE MARKA BİR EĞİTİM SİSTEMİ OLUŞTURMALIDIR

Türkiye’nin özentili, öykünmeci, kopyacı ve taklitçi eğitim sistem ve reformlarından vazgeçmesi gerektiğini de kaydeden Gürkan Avcı, “Medeniyetimizin yüksek, derin ve üstün değerleriyle, erdem ve inançlarıyla ilişkili bilimsel, özgün ve marka bir eğitim sistemine ihtiyacımız vardır. Türkiye’nin kendi yaratıcı kimliğini, kültür ve politikalarını özünden kök salan, birikimlerinden kaynak alıp evrenselliğe yönelerek gençliğini bilime, teknolojiye, en yüksek erdem ve değerlere ulaştıracak bir eğitim sistemi hayal ediyoruz. Türkiye böylesi bir eğitim sistemiyle büyük işler ve büyük fikirler gerçekleştirmeyi başaracaktır” diyerek sözlerine son verdi.

Benzer İçerikler

Nabi Avcı’dan Serbest Kıyafet Açıklaması
Nabi AVCI: Sahte Diplomalı Öğretmenlerimiz Var!
Nabi AVCI Her ilde İki Saat Öğretmenleri Dinleyecek
Nabi AVCI: Yeni Bir Seçmeli Ders Geliyor!
Yarıyıl Sömestr Tatili Uzayacak mı? Nabi AVCI Açıkladı!
Nabi AVCI Değişiklik Yapılan Dersleri Açıkladı
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör