5. Sınıf Testleri 6. Sınıf Testleri 7. Sınıf Testleri 8. Sınıf Testleri 9. Sınıf Testleri YKS Testleri Online Testler

Ortaokul Öğrencileri İçin Kitap Önerileri (Sınıf Sınıf)

Kitap Öneri Listesi (Bilgilendirmelerle) sınıf seviyeleri ortalama düzey olarak düşünülerek hazırlanmıştır, çocukların anlama güçleri bu yaşlarda değişkenlik gösterebilir.

5. sınıf, 6. sınıf, 7. sınıf ve 8. sınıf öğrencileri için kitap önerileri, roman, öykü önerileri, okunacak kitaplar.

Kitap adı, kitap hakkında kısa bir bilgilendirme (özet), kitabın hangi sınıflar için uygun seviyede olduğu hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

Bilgilendirmeler aşağıdaki gibi yapılmaktadır.

Son Adanın Çocukları/ Zülfü Livaneli/ Doğan Egmont:(5-6-7) Dünyadan adeta yalıtılmışçasına iyilik ve sevgi ile harmanlanmış ada halkının başına gelenler anlatılmaktadır. Eski bir devlet başkanının adaya yerleşip dikta ve hitabet sanatındaki ustalığıyla burayı da ülkenin diğer şehirlerine benzetme çabaları konu edilir. İçinde birçok mesaj barındıran, çocukları sorgulamaya sevk eden bir kitap.
Sözcük Korsanı/ Aşkın Güngör/ Tudem: (5-6)
Bir grup çocuk çözemedikleri bir sorunla karşılaşır. Bunun üzerine eğlenceli Dedektif Bol Bel’den yardım istemeye karar verirler. Dedektifin kendine özgü fantastik yöntemleri vardır. Bunun üzerine gelişen olaylar konu edilir.
Bunun Adı Findel/ AnrewClements/ Günışığı: (5-6)
Nick adında bir çocuk, sözcüklerin kökenini araştırırken kendini, tüm okulu da inandırmayı başardığı bir oyunun içinde bulur. Kalem sözcüğünün karşılığı onun lügatinde “findel” olmuştur artık. Öğretmenlerinin ve okul idaresinin dayatmalarına rağmen bu ısrarından bir türlü vazgeçmemesi konu edilir.
Dolunay Dedektifleri/ Mavisel Yener/ Bilgi: (5-6)
Bir grup çocuk kendilerine gizemli gelen bir işin peşine düşer. Arkadaşlarının üvey babası Tom’dan şüphelenmeye başlarlar. İpuçları onları inanmak istemedikleri bir gerçekle yüzleştirse de sonunda işlerin hiç de göründüğü gibi olmadığı anlaşılır. Serinin devamı da vardır.
Almarpa’nın Gizemi/Koray Avcı Çakman/ Tudem: (5-6-7)
Bir grup çocuk Kuşçu isimli bir adamın teknesi ile çevreyi keşiflere çıkar. Her şey yolunda giderken bu adamdan şüphelenmeye başlar ve kendilerine gizemli gelen bir işin peşine düşerler. İpuçları onları inanmak istemedikleri şeylerle yüzleştirse de sonunda işlerin hiç de göründüğü gibi olmadığı anlaşılır.
Kapiland’ın Kobayları/MiyaseSertbarut/ Tudem: (6-7-8)
Roman, Kapiland isimli ülkenin, gelişmekte olan bir ülke üzerine oynadığı oyunlar üzerine kuruludur. Tıpkı tarihteki Marshall yardımlarına benzer bir yardım söz konusudur. Okullara Kapiland ülkesi tarafından bir şurup dağıtılarak tüm çocukların bu ilaçları düzenli olarak içmesi sağlanır. Bir grup öğrenci aslında bu ilacın onlara zararlı etkilerinin olduğunu fark eder ve olayı çözmeye çalışır. İçinde birçok mesaj barındıran, çocukları sorgulamaya sevk eden bir kitap. Serinin devamı da vardır.

Süper Gazeteciler/ Aytül Akal/ Tudem: (6-7-8)
Okuldaki bir grup öğrenci kendi hazırladıkları gazete için haber arayışına girmişken okullarına ünlü biri ziyarete gelir. Bu kişi ile röportaj yapmak için kolları sıvarlar. İpuçları ve başlarına gelen olaylar, onları inanmak istemedikleri şeylerle yüzleştirse de sonunda işlerin hiç de göründüğü gibi olmadığı anlaşılır. Serinin devamı da vardır.
Ütopyaya Yolculuk/ Şöhret Doğruyol Sağbaş/ Epsilon: (5-6-7)
Tüm istekleri babası tarafından fazlasıyla karşılanan teknoloji bağımlısı, bencil ve obez çocuk Mavi, kendini hiç ummadığı bir anda paralel bir evrende bulur. İyiliğin ve bilgeliğin hâkim olduğu bu dünyada Mavi’nin kendiyle yüzleşmesi konu edilir. Doğaya ve hayvana saygı duymanın, teknolojiyi gerektiği ölçüde kullanmanın ancak davranışların alışkanlığa dönüştürülmesi ile mümkün olduğu gerçeği vurgulanır. İçinde birçok mesaj barındıran, çocukları sorgulamaya sevk eden bir kitap. Serinin devamı da vardır.
Distopyaya Yolculuk/Şöhret Doğruyol Sağbaş/ Epsilon: (6-7-8)
Paralel Evren kâşifi olarak ilk görev yeri olan dünyamıza gelen Kitap isimli kız, alışkın olduğu dünyanın tam zıttı bir ortamla karşılaşır. Magazin dersi öğretmeninden, reklamlarla dolu yüksek binalara kadar gördüğü her şey, onu dehşete düşürür. Staj görevini tamamlama serüveni ummadık olaylarla daha da karmaşık hale gelir. İçinde bulunduğumuz çağı sorgulamaya sevk eden bir kitap.
Tuhaf Bilimler Akademisi/ Şöhret Doğruyol Sağbaş/ Epsilon : ( 5-6-7-8)
Annesinin gözünde dünyanın en nadir çocuğu olan Nadir, aslında sıradan bir çocuktur. Annesi onu küçük yaşlardan itibaren mükemmel bir çocuk olabilmesi için sürekli olarak kurslara yazdırmış ve her gördüğü sınava girmesini sağlamıştır. Kendisini, en zeki çocukların seçilerek alındığı Tuhaf Bilimler Akademisinde bulan Nadir, bu okulda dönen gizemli bir şeyleri fark eder ve bir dedektif gibi bunun izini sürer. Duygusal zekâ eksikliğinin sebeplerine ve sonuçlarına da dikkat çeken romanıebeveynlerin de okuması tavsiye edilir. (Satır aralarında onlar için de mesajlar vardır.)
Silgi Ruhu / Şöhret Doğruyol Sağbaş/ Epsilon : ( 5-6)
Her şey, Yaprak isimli bir kıza yaprak şeklinde bir biyosilgi hediye edilmesi ile başlar. Yanlışları silebilme özelliğine sahip bu özel silginin bir de eş ruhu vardır. İradesine hâkim olamayanların eline bu silgi geçerse ne olur? Toplumda cahil cesareti olarak bilinen Dunning-Krugersendromuna da göndermeler yapan yapan romanı çocukların ve ebeveynlerin eş zamanlı okuması önerilir.

NOT: Listede belirtilen sınıf seviyeleri ortalama olarak düşünülmüş şahsi fikrimdir.
Şöhret Doğruyol Sağbaş

Türkçe Öğretmeni/ Çocuk Kitabı Yazarı

Ortaokul Öğrencileri İçin Kitap Önerileri (Sınıf Sınıf) indir. Ortaokul Öğrencileri İçin Kitap Önerileri (Sınıf Sınıf) HangiSoru.com tarafından paylaşıma sunulmuştur. Daha fazla benzer dosya, doküman ve evrakları Kitap Özetleri bölümünden bulup indirebilirsiniz.

Kategori
Kitap Özetleri
Boyut
23 KB
Dosya Türü
.zip | .rar
İndirme
124
Bildirim
Yasal
Ekleyen
HangiSoru.com