Pankart Yüzünden Öğrenciye 8,5 Yıl Hapis!

Pankart Yüzünden Öğrenciye 8,5 Yıl Hapis!


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 14 Mart 2010’daki Roman Çalıştayı’nda ”Parasız eğitim istiyoruz, alacağız” yazılı pankart açan 3 öğrenciden 2’si, 8 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı, bir öğrenci ise beraat etti.

Alınan bilgiye göre, üç öğrenciden Berna Yılmaz ve Ferhat Tüzer 8 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı, Utku Ayar ise beraat etti.

DESTEK ÇIKAN DA GÖZALTINA ALINDI

Ferhat Tüzer ve Berna Yılmaz’a destek olmak isteyen arkadaşları da gözaltına alındı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 6 Ekim’de Yıldız Teknik Üniversitesi’nin açılışında konuşma yaparken bina dışında işletme birinci sınıf öğrencileri Kader Meşe ve Mahir Bektaş ‘Ferhat Tüzer ve Berna Yılmaz’a Özgürlük. Parasız eğitim istiyoruz, alacağız’ yazılı pankart açtı. Meşe ve Betaş Cumhurbaşkanlığı korumaları, özel güvenlik görevlileri ve sivil polisler tarafından polis araçlarına bindirildi ve Beşiktaş Polis Merkezi’ne götürüldü. Gençler akşam saatlerinde serbest bırakıldı; ancak haklarında Kabahatler Kanunu üzerinden işlem yapıldı ve kişi başına 140 TL de ceza kesildi.

20 Nisan’da Kars Gençlik Derneği üyeleri ‘parasız Eğitim’ talebi için imza masası açtı ve Tüzer’le Yılmaz’a özgürlük istedi. Sekiz öğrenciyi polis gözaltına aldı.

Aynı gün Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde aynı taleple yapılan eyleme katılan öğrenciler hakkında soruşturma başlatılırken, Malatya İnönü Üniversitesi’nde de ‘parasız eğitim istiyoruz’ yazalı afiş asan Sultan Gizem Duran gözaltına alındı.

Beğendin mi? Paylaş:) Google+ Whatsapp Yazdır

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.