Savcı’dan Halısaha’dan Çıkmayan Öğretmenleri Gözaltı

Savcı’dan Halısaha’dan Çıkmayan Öğretmenleri Gözaltı

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde aralarında savcının da bulunduğu bir grup maça erken saatte geldi ve halısahadaki öğretmenlerin sahadan çıkmasını istedi, olumsuz yanıt alan savcı polis çağırdı ve öğretmenleri göz altına aldırdı. Duruma eğitim sendikalarından ve öğretmenlerden tepki yağdı.

​Gözaltılara tepki gösteren Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Twitter hesabından, “Öğretmenler bu ülkenin üvey evladı değildir, sahipsiz hiç değildir. Diyarbakır Çermik ilçesinde 14 öğretmenin gözaltına alınması bizleri derinden üzmüştür” mesajını paylaştı.

MEB Personel Müdürü Hamza Aydoğdu da gözaltıları eleştirdi. Bu durumu ‘kabul edilemez‘ bulduğunu ifade eden Aydoğdu, “Diyarbakır’da 14 öğretmenimiz halı sahada maç yaparken gözaltına alınmıştır. Adalet, şahsi ihtiraslar için kullanılamaz; öğretmenlerimize reva görülen bu muameleyi şiddetle kınıyorum. Öğretmenler, toplumun çimentosudur; itibarlarının zedelenmesi kabul edilemez…” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un konuyla ilgili attığı tweet:

HSK İNCELEME BAŞLATTI

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Çermik ilçesinde halı saha maçı yapan öğretmenlerin, savcının talimatı ile gözaltına alındığı iddialarının basına yansıması üzerine harekete geçti. Kurul, olaya ilişkin yargı görevlileri hakkında inceleme başlattı. Adalet Bakanı ve HSK Başkanı Abdulhamit Gül ise sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan açıklamalarda bulundu.

ABONE OL:

Bu yazıyı paylaş

Yorum Yap