Sol Ayağım Christy Brown Roman Özeti

Sol Ayağım Christy Brown Roman Özeti
Christy Brown tarafından yazılan Sol Ayağım isimli romanın özgün özetini aşağıdan bulabilirsiniz. Sol Ayağım Roman özeti, Sol Ayağım kitap özeti. Roman özeti sol ayağım. Christy Brown kitapları Sol Ayağım özeti. MEB’in 100 temel eser kitapları arasında yer alan Sol Ayağım kitap özeti.
Sol Ayağım Roman Özeti
5 Haziran 1932’de,Rotunda Hastanesinde doğdu.Doğumu çok zor geçti.23 çocuklu bir ailenin çocuklarından 1 tanesiydi.
Christy ile ilgili sorunlar o 4 aylıkken başlamıştı.Kendi başını havada tutamıyordu.Annesinin yardımı olmassa boynu kendi kendine düşüyordu.
12 aydan sonra ellerinin çarpık oldugunu annesi farkketti.Hemen Christy’i doktora gtürdü kötü haberi ilk annesi öğrendi.İtiraz etti “Benim oğlum aptal değil”diyordu.
Christy zihinsel enngelli olarak doğmuştu.Annesi bunu kanıtlamak için elinden geleni yapıyordu ama bir türlü kanıtlıyamıyordu
sol ayagim christy brown Sol Ayağım Christy Brown Roman ÖzetiBir gün Peter ve Mana ders çalışırken christy’in dikkatini mananın önündeki tebeşirleri çekti.Hemen sol ayağıyla tebeşeri sımsıkı kavrayarak tahtayı raskele karaladı.
Bütün dikkatler onun üzerindeydi.Ama Christy onları takmadan sol ayağıyla karalıyordu annesi hemen geldi ona dikkatlice bakıyordu Mana “HAdi yaz” diyordu.
Tahtaya “A”harfini yazmıştı.Christy ilk başta yapamadı ama annesinin ona o umutla bakışları dikkatini için azm etti ve yaptı.
Bir gün ayağını burkan kardeşine tedavi etmeye doktor geldi.Orada Christy’i ayağıyla bir şeyler yaptğını görünce hemen yanına gitti.
Doktor ona “adın ne ?” diye sordu.Christiy hemen ayağıyla tebeşiri kavradı ve adının baş harfelerini tahtaya yazdı.Doktor bunu görünce çok şaşırdı ve ardından “Bravo bayan Browe”
“Sizi tebrik ederim” dedi.Kendisiyle gurur duyuyurdu christy Mana ve Peter gibi okumak da istiyordu.
Bir gün Peterin kardeşi Christy ilk okul kitabında gördüğü bir kelimeyi yazmaya çalışıyordu annesi orada kardeşine emziriyordu hemen değişik bir ses çıkararak annesini çağırdı annesi kardeşini divanın üstünde bırakıp Christyin yanına gitti ve ne oldu Christy dedi.Annesi yazdığı kelimeyi gösterdi.Annesi duygulanmıştı ama belli etmedi yazdığı kelime «ANNE» idi.
Artık Christy yazıları kopyalamak istemiyor bunlardan hazmetmiyordu önceleri kardeşiyle dışarı çıkardı ama artık çıkmak da istemiyor. Kendini çok kötü hissediyordu halini düşününce daha da kötü oluyordu noel gecesinden sonra Peterin kalemleri dikkatini çekti. Rengarenk’di Christyin askerleriyle boyaları değiştiler kardeşi Tonybir arkadşıyla kavga ettiği içnin noel gecesinde cezalıydı dolayısıyla babası tarafından arka odaya kapatılmışdı fakat tonyin o gecve dışarı çıkması gerekirdi herkez kendi halindeyken tony sadece christy düşünmüştür herkez cesur bir çocuk olduğunu göstermek istemiştir ve bunun üzerine annesi oyalayarak cebinden odannın anahtarını almıştır anahtarı götürüp kapının altından tony’ uzatmıştır.Tony dışarı çıktıktan sonra kardeşine çok cesur oldugunu söyleyerek evden uzaklaşmıştır.Chtisty adını henry koydugu arabası sayesi,nde kardeşiyle dışarı çıkabiliyor.Bir gün sinamaya giderler bu rada kardesı peter ona sigara ıcmeye kalkısır .Chirsty sigarayı yiyor.Havanın guz olduğu bır gun parka gıderler ates yakıyorlar cay ıcıyorlar .
 Bir gün Dr calis geldi ve chırısteyi londraya gondermeye karar verdı .Yengesı bayan Irene callis beyin felçi konusunda ünlü bir uzmandı.Chiristeyi bir kaç gün sonra.Ur. Warnantes onları karsıladı .Hastaneye doğru yola çıktılar.Bayan chırıstıye kaç yasındasın dıe sordu. Chırısteyın soylemesını ıstedıgı ıcın annesını eliyle susturdu .Chırıstey mırıldılanarak 18 dedı .Ve chiristeli amelyat edıp duzeltıler.

Abone Ol: blank

Bu yazıyı paylaş

Yorum Yap