Uçurtma Avcısı Roman Özeti

Uçurtma Avcısı Roman Özeti

Bu yazımızda Uçurtma Avcısı kitabının özetini yazdık. Khaled Hosseini tarafından Uçurtma Avcısı’nın özgün özetidir. Uçurtma Avcısı kitabı Everest Yayınları tarafından basılmıştır. Başka bir yerde bulamayacağınız özet tarafımdan hazırlanmıştır.

Khaled Hosseini Uçurtma Avcısı kısa özeti ile birlikte karakterler ve kişilik özelliklerini de anlatım içinde vermeye çalıştım.

Uçurtma Avcısı Roman Özeti

Uçurtma Avcısı bir arada yaşayan çok iyi arkadaş olan fakat ayrı dünyalara ait olan iki arkadaşın hüzünlü öyküsüdür. Hasan ve Emir çok iyi arkadaştır. Ta ki bir kış günü Hasan’ın Emir için yakaladığı uçurtma belalı çocuklara vermek istememesi ve bunun üzerine Assef tarafından tecavüze uğramasına kadar. Üstelik bu olaya Emir de tanık olmuş fakat korktuğu için sadece uzaktan izlemiştir.

Emir ve babası Taliban baskısından dolayı Amerika’ya kaçmıştır. Emir evlenmiş ve babası da hastalıktan ötürü ölmüştür. Emir kitap yazmaya başlamış, kitapları beğenilen Emir imza töreni hazırlıkları yaparken bir telefon gelir. Telefon eden Emir Han’ın çok sevdiği amcası gibi gördüğü Amir Han’dır. Amir Han Emir’e Afganistan’a dönmesini hala bir umudun olduğunu söyler.

Yazar Afganistan’a gider, Amir Han’ı bulur. Amir Han tüm gerçekleri Emir’e anlatır. Hasan ve Emir aslında öz kardeştirler. Hasan evlenmiş ve bir çocuğu olmuştur. Hasan ve eşi Taliban tarafından öldürülmüş. Çocukları ise, yani Emir’in yeğeni, Taliban tarafından eğlence aracı olarak kullanılmaktadır. Assef de Taliban’a geçmiş ve çocuğu dansöz olarak kullananların başıdır.

Emir iki arada kalmış fakat sonunda Hasan’ın çocuğu Sohrab’ı yanına alıp Amerika’ya götürmeye karar vermiştir. Tabi bu hiç de kolay olmayacaktır. Taliban’a gidip parayla çocuğu almak istemiş fakat Assef onu tanımış ve Assef’le ölümüne teke tek bir kavgaya girmiştir. Assef onu öldüresiye döverken, Sohrab sapanıyla Assef’in gözüne nişan almış ve Assef’in gözünü vurmuştur. Emir ile Sohrab oradan zar zor kaçabilmiştir.
Çok zor şartlarda da olsa yeğenini Amerika’ya götürmeyi başarmıştır. İlk başlarda Sohrab içine kapanık, kimseyle konuşmazken, birgün uçurtma uçurma gününde Emir bir zamanlar Hasan’ın kendisi için yaptığı uçurtma avcılığını Sohrab için yapmak istemiş ve Sohrab buna izin vermiştir. Kopan uçurtmayı yeğeni Sohrab’a yakalamak için Emir koşar, koşar, koşar…
Uçurtma Avcısı Roman Karakterleri ve Kişilik Özellikleri:
Emir: Baş karakter ve romanı anlatan kişidir. Babasının sevgisine muhtaç olarak kendini hisseder. Zaman zaman babasının Hasan’a karşı hareketlerini kıskanır.
Hasan: Baş karakterdir. Hasan Hazara olduğu için diğer kesimler tarafından hoş karşılanmamaktadır.

Baba: Emir’in babasıdır. Çevresi tarafından güçlü, yardımsever ve nüfuzlu bir olarak bilinir.Emir’e yeteri kadar ilgi ve sevgi göstermemektedir. Geçmişte hizmetkarı Ali’nin eşinden gayrimeşru bir oğlu, Hasan olmuştur. Ancak bu gerçeği yalnızca Hasan’ın annesi, Baba ve Baba’nın arkadaşı Rahim Han bilmektedir. Bu gerçeği Emir, Rahim Han’dan 38 yaşındayken Peşaver,Pakistan’da öğrenmiştir. Hasan ise hiçbir zaman öğrenememiştir.

Ali: Baba’nın hizmetlisidir. Hazara’dır, bu sebeple diğer etnik kökene mensup kişiler tarafından hor görülmektedir. Ali, kısırdır ve oğlu Hasan’ın Baba’nın karısıyla yaşadığı ilişki sonrası dünyaya geldiğini bilmektedir ;ancak Hasan’ı kendi oğlu gibi sevmektedir. Ali, oğlu Hasan’la birlikte Emir yüzünden yaşanan bazı olaylardan sonra Baba’nın evini terketmiştir. Daha sonra Hazaracat’ta mayına basıp ölmüştür.

Rahim Han: Baba’nın en yakın arkadaşı ve iş ortağıdır. Emir’e Baba hakkındaki gerçeği o söylemiştir.Zaman zaman Emir’in duygu dünyasına hitab etmiştir.

Süreyya: Emir’in eşidir. Babası Afganistan ordusunda önemli biri olan General Taheri’dir.

Sohrab: Hasan’ın oğludur. İsmini, Hasan’ın çok sevdiği bir Fars destanı kahramanından almıştır. Babası ve annesi Şii Hazara oldukları için Taliban militanları tarafından kurşunlanıp öldürülünce derme çatma bir yetimhaneye konulur. Bu yetimhanedeki çocuklar Taliban üyelerinin cinsel ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılmaktadır ve Sohrab bu şekilde Taliban’ın eline düşer, militanların sistematik olarak tecavüzüne uğrar. Daha sonra Emir onu Talib Assef’in elinden kurtararak kendi yanına alır.

Ferit: Emir’e zorlu Afganistan yolculuğunda yardımcılık yapan fakir ve 5 çocuk babası Afgan.

Abone Ol: blank

Bu yazıyı paylaş

Yorum Yap