Uluslararası Sürücü Belgesi Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Uluslararası Sürücü Belgesi Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Yurtdışında araç kullanmak için gerekli sürücü belgesini nereden alabiliriz? Uluslararası sürücü belgesini neresi veriyor? Yurtdışı ehliyeti nereden alınır? Nasıl alınır? Uluslararası sürücü belgesi için hangi şartlar aranıyor?

Sık sık seyahat mi ediyorsunuz? Ya da araba sürmeyi çok seviyor ve yurtdışında sık sık bulunuyor musunuz? Ya da başka nedenlerle yurtdışında araba kullanmak istiyorsunuz fakat uluslararası alanda geçerli olan bir ehliyetiniz yok. Peki yurtdışında araba sürebilmek için gerekli olan uluslararası ehliyet nasıl alınır? İşte cevabı…

19 Eylül 1949’da Cenevre’de yapılan “Uluslararası Karayolu Trafiği Sözleşmesi” ile birlikte, ülke vatandaşlarının başka ülke sınırlarında herhangi bir yasa ihlali yapmadan araç kullanabilmelerini sağlayabilmek için vatandaşlara verilen uluslararası ehliyet belgesi olan sürücü belgesine Uluslararası Sürücü Belgesi (IDP)’dir.

Peki Uluslararası Sürücü Belgesini Türkiye’de nereden alabilirsiniz? Yurtdışında araç kullanabilmek için ülkemizde yabancı ülkelerde araba sürebilmek için geçerli olan uluslararası sürücü belgesini Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından vatandaşlara verilmektedir.

Bu kurumun Türkiye’deki kurumlarını buradan  görebilirsiniz.

Peki hangi belgeler, hangi şartlar istenmekte ya da aranmakta?

Uluslararası Sürücü Belgesi (IDP) en az bir yıl süre ile verilirken, 200 ülke tarafından kabul edilmiş belirli kuralları vardır. Ve bu sürü belgesinin aslı mutlaka görülmek zorundadır.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları için istenen evraklar, şartlar:

Ehliyetin aslı,
TC kimlik numarası (Eğer ehliyet belgenizde TC’niz yazmıyorsa, nüfuz cüzdanınızın aslını ya da fotokopisini yanınızda götürmeniz gerekmektedir.)
2 adet vesikalık fotoğraf

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için istenen belgeler:

Ehliyetin aslı,
2 adet vesikalık fotoğraf,
Ehliyetin Temsilciler(Konsolosluk ya da büyükelçilik) tarafından yapılmış onaylı çevirisi,

Konuyla ilgili birkaç ayrıntıya yer vermekte fayda var:

Uluslararası sürücü belgesi yapılan anlaşma gereği alındığı ülkede geçerli değildir. En az bir yıl geçerli olduğu için de en az bir yıllık süre ile verilir. Uluslararası sürücü belgesi için yatırılan para her yıl anlaşmaya göre yeniden düzenlenmektedir. Yeni sürücü belgesi alımında eski sürücü belgesinin iade edilmesi harçta indirime gidilmesini sağlayabilmektedir. Uluslararası belgesinin geçerli olabilmesi için ilk ve tek şart gidilen ülkede turist olarak bulunmak yani kalıcı olarak yerleşmiş olmamak. (Yurtdışı ehliyeti nasıl alınır?)

Ödeme konusunda da bilmeniz gereken bir diğer husus kredi kartı ödemeleri sadece İstanbul ve Ankara’da bulunan bürolarda yapılabilmekte diğerlerinde yapılamamaktadır.

İlk Alım    Ehliyet      Harç       KDV TOPLAM
107,46      168,20      19,34         295,00 TL.

Yenileme     Ehliyet    Harç      KDV TOPLAM
107,46         42,05      19,34        168,85 TL.

Abone Ol: blank

Bu yazıyı paylaş

Yorum Yap

2 Yorum - "Uluslararası Sürücü Belgesi Nasıl Alınır? Nereden Alınır?"