Üniversite Hangi Şehirlerde Okunur?

Üniversite Hangi Şehirlerde Okunur?

Hangi şehirde üniversite okumalıyım? Hangi şehirde üniversite okumak daha mantıklı, daha eğlenceli, daha hareketli? Hangi şehirde okumak size daha uygun?


Merhaba arkadaşlar, bu yazımızı üniversite tercihleri döneminde tercih yapacak öğrenciler için yazdık. Üniversite tercihlerinde en önemli etkenlerden birisi de şehirdir.  Peki hangi şehirlerde üniversite okumalısınız? Üniversite okunacak en güzel şehirler hangileridir? Hangi üniversite size göre?

Bu soruların net bir cevabı olmadığı bellidir. Sizlerin ihtiyaç ve isteklerine göre farklı kategoriler ortaya konabilir. Tecrübelerime ve araştırmalarıma göre üniversite okunacak en güzel şehirler arasında baş sıraları:

  • İstanbul
  • İzmir
  • Bursa
  • Kocaeli

gibi iller almaktadır.

İstanbul’dan pek haz etmiyorum şahsen. Aşırı kalabalık bir şehir. Durumunuz iyiyse diyecek bir şey yok. Fakat pek de ahım şahım bir durumunuz yoksa pek sıcak bakılması taraftarı değilim.


Muğla ve Antalya önerilen şehirler arasındadır. Eğlenceyi, rahatlığı seviyor mahalle baskısı vs. durumlarıyla karşılaşmak istemiyorsanız, turizm bölgeleri sizin aradığınız yerler arasındadır. Muğla, Antalya bu anlamda en rahat yaşayabileceğiniz şehirler arasında gelir.  Antalya’da kampüs merkezi konumda ve denizin güzelliği burayı harika bir konuma getirmiştir.


Kocaeli’nde okursanız birçok merkezi ile yakın olursunuz, Kocaeli birçok büyük ilin merkezinde yer alan bir ilimizdir.

  • >> Bursa, 2 saat | >> Eskişehir, 3 saat>> | İstanbul, 1 saat>> | Ankara, 3.5 saat>> | Sakarya, 1 saat

Üniversite deyip de Eskişehir’i es geçmez olmaz elbette. Öğrenci şehri olarak da bilinen Eskişehir, üniversite öğrencileri için ideal bir şehirdir.

NOT: Her ne kadar sakin bir şehir olsa da Es Es maçlarında diğer takımın formalarını giymeniz biraz sakıncalı olabilir 🙂


Üniversite tercihlerinde aşağı yukarı şehirler anlamında yukarıdaki gibi bir tablo çıkıyor. Tabi burada sizin bir şehirden ne beklediğiniz de önemli. Medeni, rahat, işime gücüme karışan olmasın diyorsanız, eğlenceyi seviyorsanız yukarıdaki şehirler size göredir.

Üniversite okunacak en ucuz şehirler hangileridir?

Üniversiteyi okuyacağınız güzel ve ucuz şehirler olarak Adana, Antalya, Mersin gibi illeri sayabiliriz. Zaten öğrencisiniz, evi paylaşımlı tutacaksınız. Ona göre bu şehirlerde hayat ucuzdur, her ne kadar son dönemlerde Suriyelileri fırsat bilen ev sahipleri fiyatları uçurmuş olsa da yine de uygun yerler birlikten güç doğdukça bulunabilir.

Peki hangi şehirlerde üniversite okunmaz?

Bu kısımda yer alan benim şahsi düşüncelerimi içermemekle birlikte internette yaptığım inceleme sonucunda, İç Anadolu Bölgesi’nde, Doğu Anadolu Bölgesi içerisinde yer alan üniversiteler diğer bölgelere nazaran daha az tercih edilmekte, daha sonralara bırakılmaktadır. İklim şartları, sosyal ortamın yetersizliği, güvenlik şartları vs. bu durumlara neden olabilmektedir.

Şehirler ve merak ettiğiniz konular hakkında yorumlar aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz…

Beğendin mi? Paylaş:) Google+ Whatsapp Yazdır

Yorum Yap