Üniversiteye ÖSYM’siz Giriş

5 Mayıs 2014 Öğretmen, Haberler

mebÜniversiteye ÖSYM’siz Giriş
Üniversitelere giriş sınavını, lisede yapılacak sınavlara bağlayan MEB, ÖSYM yerine kendi Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Müdürlüğü’nü kurdu.
Hükümet, son süreçte yeni düzenlemelerle liselere geçiş sınavı dışında Türkiye’deki bütün merkezi sınavları yapan ÖSYM’yi devreden çıkarma uğraşında. ÖSYM devreden çıkarsa:
Her sene ortalama 1.5 milyon öğrencinin girdiği üniversiteye giriş sınavlarının hazırlanmasından, kitapçıkların dağıtımına, puanların hesaplanmasından yerleştirmeye kadar tüm sorumluluğu ÖSYM’ye ait olan LYS ve YGS’nin tümden kaldırılması için çalışılıyor. MEB’in uygulamaya çabaladığı yeni sisteme göre, üniversiteye girişte aynı liselere girişteki gibi ortak merkezi sınavlar olacak. 2016-2017 eğitim öğretim yılında uygulanması düşünülen yeni sınav sistemi, öğrencilerin 4 yıllık lise eğitimleri süresince elde ettiği merkezi sınav sonuçları ile üniversiteye başvurmasını amaçlıyor.

MEB’den Yeni Adım
Lise ve üniversite geçiş sınavlarını kendine bünyesine alan MEB’in, bu süreçte gerekli hazırlıkları oluşturması, dershanelerin kapatılması yasayı ile yapıldı. MEB bünyesinde Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü oluşturuldu. Alınan bilgiye göre MEB, ÖSYM’nin düzenlediği sınavlardaki tüm görevleri, kurduğu yeni genel müdürlüğe veriyor.
Taslağa göre Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 8 daire başkanlığı kuruluyor.

Her Bakanlık Kendi Sınavını Yapacak
Geçtiğimiz hafta yapılan ve Resmi gazete’de yayımlanan düzenleme ile Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitim Sınavı’nın (TUS) yabancı dil ayağının sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenmesinin önü
açıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in Bakanlar Kurulu toplantısında sunumunu yaptığı belirtilen düzenlemeye göre, bakanlıklara ÖSYM’nin yaptığı tek sınav ile personel atama dönemi bitecek. Merkezi sınav yerine tüm bakanlık ve kurumlara kendi ihtiyaçlarına göre alacakları memurlar için sınav düzenleme yetkisi verilecek.

Benzer İçerikler

ÖSYM 2012 Sınav Takvimi
YDUS yerleştirme sonuçları açıklandı! Sonuç Sorgulama Ekranı!
KPSS Giriş Yerleri Açıklandı
2020 DGS Ne Zaman? 2020 DGS Ertelendi mi? ÖSYM Takvimi
YKS Ertelendi mi? Güncel ÖSYM Takvimi
MEB 1000 Soru ve Çözümleriyle LGS’ye Hazırlanan Öğrencilere Destek Olacak!
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör