Uyarıcı Genellemesi ve Tepki Genellemesi Arasındaki Fark

Uyarıcı Genellemesi ve Tepki Genellemesi Arasındaki Fark

Uyarıcı Genellemesi ve Tepki Genellemesi

Sıkça birbirine karıştırılan birkaç kavram aşağıda derinlemesine anlatılmıştır. Geribildirim için yorum yazabilirsiniz.

Uyarıcı Genellemesi: Bir organizmanın, koşullandığı durumlara benzer durumlara da aynı davranışı göstermesidir. Örneğin yaşlı bir teyzeye yer veren bir çocuk takdir edilmişse gördüğü diğer yaşlılara da yer verecektir.

U -> T iken U2 -> T

Tepki Genellemesi: Bir organizmanın aynı uyarıcı olmak şartıyla verdiği tepkiyi tekrar vermesidir. Örneğin odasını topladığı için annesi tarafından teşekkür edilen bir çocuk odasını toplamaya devam edecektir (benzer tepkiler).

U -> T iken U -> T (tekrar)

Karıştırılan diğer iki kavram Tepki Analojisi (Thorndike) ile Genellenmiş Alışkanlık Gücü (Hull)’dür. Şimdi bunların farkına bakalım.

Tepki Analojisi: Yeni bir durum olması şartı ile organizmanın bu yeni duruma benzetmeler yoluyla tepkide bulunabilmesidir. Organizma yeni duruma kendi kendine benzetmeler yaparak bu yeni duruma karşı tepki geliştirir. Örneğin: Anahtarını bir tel yardımıyla düştüğü yerden kurtaran biri, kalemini düşürdüğünde de bu tepkiyi verir.

Genellenmiş Alışkanlık Gücü: Önceki yaşantılar yeni öğrenmeleri etkiler. Benzer uyarılara benzer şartlı tepkiler verilir. Örneğin derse özet yazarak çalışan bir öğrenci olumlu bir sonuç aldıysa bu davranışı devam ettirir ve alışkanlık haline getirir. Ayrıca başka bir dersine çalışırken de bu yöntemi kullanarak çözüme ulaşmayı seçebilir.

Genellenmiş alışkanlık gücü aynı zamanda uyarıcı genellemesidir.

Beğendin mi? Paylaş:) Google+ Whatsapp Yazdır

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.