YGS Baraj Puanı Değişti! Yeni YGS Baraj Puanı Kaç Oldu?

YÖK, YGS’de lisans, önlisans bölümlerine yerleştirmede kullandığı ygs baraj puanı konusunda değişiklik yaptığını açıkladı. YÖK, YGS baraj puanlarını artırdı.

YÖK’ün toplantı sonucu aldığı kararlardan birisi de YGS baraj puanı oldu.

YGS Baraj puanı kaç oldu?

YÖK, almış olduğu kararla YGS baraj puanını 140’tan 150’ye çıkardı.

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre lisans programlarını tercih edebilmek için ham puan olarak yüzde 20 başarıya tekabül eden 180baraj puanı, ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programları için yüzde 10’luk başarıya eşdeğer olan 140 baraj puanı uygulanıyor.

Barajın 140 puandan 150 puana çıkartılmasının başarı beklentisinin yüzde 10’dan yüzde 12,5’a çıkması yani 16 ham puan eşiğinin 20 ham puana yükselmesi anlamını taşıdığı kaydedildi.

Tıp, Hukuk, Mühendislik ve Mimarlık programları için sıralama tabanı getirilmesi ile ilk defa taban puanlar yükseltilirken, bugün kabul edilen yeni uygulama ile 2016 ÖSYS kılavuzunda ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programları için de 150 baraj puanı uygulanmaya başlayacak.

YÖK son yıllarda artan ön lisanstan lisansa geçiş kontenjanlarının ön lisans programları için aranan yetkinliğin önemini daha da artırdığını bildirdi. YÖK, “Alınan bu karar ile ön lisans programları için girdi esaslı bir iyileştirme yapılmıştır. Bu karara eğitim öğretim süreçlerinde de iyileştirmenin eşlik etmesi gerektiğini bildiğimizi ve bunun içinde çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü kamuoyuna ifade ederiz” açıklaması yaptı.

Benzer İçerikler

YKS’ye Gireceklere İyi Haber TYT Sınav Süresi ve Baraj Puanı Değişti!
Dinçer’den Baraj Puanı Açıklaması
YGS Puan Hesaplama
Memur Zam Oranları Belli Oldu! Ne Kadar?
2020 YKS Tarihi Öne Alındı!
Liselerde yüz yüze eğitim nasıl olacak? Ayrıntılar belli oldu.
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör