Esrarlı Ada Kitap Özeti Jules Verne

Esrarlı Ada Kitap Özeti – Jules Verne

Hikayemizin kahramanlarından Yüzbaşı Cyrus Smith vaktinde hizmetçiliğini yapmış olan siyahi Nebukadnazar, gazeteci Gideon Spilet ve usta bir denizci olan Pencroff savaş esiri olarak bulundukları yerden bir balon sayesinde kaçarlar fakat bu kaçış yolunda bile bile girdikleri fırtınaya yakalanırlar. Fırtına kahramanlarımızı bir adaya doğru sürükler. Adaya vardıklarında yüzbaşı ve yolculukta yer alan köpek ortalıkta yoktur. Daha sonra bir mağarada köpeği Tom sayesinde arkadaşları tarafından bulunmuştur. (Esrarlı ada kısa özeti)

Kahramanlarımız başlangıçta adayı çözmeye, adanın bir ada mı yoksa kıta mı olup olmadığını bulmak isterler. Yüzbaşı aklı ve fiziki gücü yerinde bir mühendistir. Denizci Pencroff ateş yakmanın derdine düşmüştür ve ısrarla ateşi yakamazlarsa işlerinin kötüye gideceğini söylese de yüzbaşı kendilerini ava gönderir ve ateşi çok da dert etmemelerini söyler. Av dönüşü ateşin yandığını gören denizci çok şaşırır. Yüzbaşı ateşi güneş ışığı sayesinde yakmıştır.

esrarli-ada-kitap-ozeti

Bir gün mağaralarına geldiklerinde mağaralarının boş olmadığını anlayan kahramanlarımız mağaraya yaklaştıkça içeride bir sürü maymun olduğunu görür. Kahramanlarımızın gelmesiyle maymunlar oradan apar topar kaçarlar. Bir maymun orada kalır, vaktinde kaçamamıştır. Kahramanlarımız bu maymunla iletişim kurma yoluna, onu evcilleştirmeye çalışır.

Yüzbaşı, araştırmalar ve incelemeler yaparak atlasta bulundukları yeri tespit etmeye çalışır. Tespit ettiği sonuçlara göre atlasta öyle bir yer yoktur fakat tespit edilen koordinatlara en yakın yer olan Tabor Adası’nda olduklarını düşünürler. (Esrarlı ada geniş özeti)

Bir gün adada sürüklenmiş başka bir kişi daha bulurlar bu kişinin adı Ayrton’dur. Bu yeni misafirler yanında yeni maceralar ve hikayeler de getirmiştir…

Kitaptaki kişiler:

General Grant, Cyrus Smith, Gideon Spilet, Nebukadnazar, Pencroff, Herbert, Ayrton, Kaptan Nemo, Robert,Top

Takip Et
Bildir
guest
5 Yorum
En Yeniler
En Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Samet
Samet
Ziyaretçi
6 yıl önce

Evet çok güzel olmuş

Samet
Samet
Ziyaretçi
7 yıl önce

KİTAP ÇOK GÜZEL OLMUŞ TŞKKR EDERİM?

Fatih
Fatih
Ziyaretçi
7 yıl önce

KİTAP ÇOK GÜZEL OLMUŞ TŞKKR EDERİM?

Emre
Emre
Ziyaretçi
8 yıl önce

KİTABI YAZAN JULES VERNE ÇOK GÜZEL ÇOK HOŞ BİR KİTAP YAZMIŞ YAZDIĞI FARKLI ESERLERİ HİKAYEYE KATARAK GERÇEK HAYAT GİBİ OLMUŞ. BU OLANLAR GERÇEKMİ DEĞİLMİ BİLMEM AMA OKUMANIZI KESİNLİKLE TAVSİYE EDERİM.FARKLI ESERLERİ DEDİYİMSE KAPTAN GRANT’IN ÇOCUKLARI BU ESERİNDEKİ AYORT BU HİKAYEDEDE GEÇİYOR BENCE ÇOK GÜZEL BİRLEŞİLMİŞ BİR KİTAP OLMUŞ.

NESRİN
NESRİN
Ziyaretçi
8 yıl önce

BU KİTAP SÜPER OKUMAYANLARA TAVSİYE EDRİM…