Gotik Nedir? Gotik Tarz Nedir? Ne Zaman Çıkmıştır?

gotik-tarzGotik Nedir? Gotik tarz nedir? Gotik giyim tarzı nasıldır? Gotik tarzı mimari özellikleri ve örnekleri.

Mimarlık açısından, Gotik tarzı Gotik kilise ve katedraller bulunmaktadır. Fotoğraf gotik tarzı mimari yapıya örnek olarak konulmuştur.Bu yapılar uzun kulesi ve kuleleri ile, çok süslü ve oldukça uzun boylu olma eğilimindedir. Onlar da genellikle Gotik sahip, ya da, sivri kemerli. Çünkü bu yapıların yüksekliği ve sadece taştan yapılmış gibi yüksek duvarlar ortaya çıkan istikrarsızlık, onlar yaygın uçan payandalar adlandırılan yapısal destekleri ile dış duvarlarda desteklenmektedir. Genel bir fikir yapıya görünüm vermek için, ve çoğu durumda gerçeklik, Tanrı’nın önemini iletmek için değil, aynı zamanda cennete doğrudan işaret etmek değil, sadece kastedilen dikey yüksekliği, bir.

Mimari Gotik tarzı Avrupa’da yüksek ve Geç Ortaçağ döneminde gelişti. Bu Romanesk mimari tarzı gelişti ve Rönesans tarzı geçti. Bu 12. yüzyılda Fransa’da ortaya çıkmıştır ve 16. yüzyıla kadar sürdü ve stil sivri kemer, tonoz nervürlü ve uçan payanda destek içerir.
Gotik mimarisi Avrupa’nın büyük katedraller, manastırlar, kiliseler ve kilise birçok mimari olarak en tanıdık. Aynı zamanda birçok kaleler, saraylar, belediye binaları, lonca salonları, üniversitelerin mimarlık ve daha az belirgin ölçüde, özel konutlar.

Gotik katedralleri diğer ortak göstergeleri:
1. Gül Pencere (büyük, yuvarlak vitray pencere)
2. Stilize heykeller (azizler ve kutsal figürler silindirik, neredeyse androjen organları var)
3. Kat planı Aziz Petrus Bazilikası tasarımında olduğu gibi, bir haç şeklindedir.
(Yukarıda belirtildiği gibi, yükseklik yanılsama) 4. oyulmuş cepheler genellikle sürekli tekrarı dikey unsurları içerir.

gotik-giyimGotik tarzı giyim normalde tamamen siyah giyinmekle birlikte farklı giyim modellerini de içine almaktadır.

Gotik giyim tarzı hem erkekler için hem de bayanlar için vardır. Gotik tarz giyim sadece erkekler ya da bayanlar içindir diyemeyiz.

Takip Et
Bildir
guest
1 Yorum
En Yeniler
En Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
ergun ebru
ergun ebru
Ziyaretçi
5 yıl önce

Merhaba yazınızı oldukça beğendim, gotik giyimi seven biri olarak içerik oldukça dolu olmuş 🙂
Gotik mimariden başlayan ve sanata, kıyafetlere kadar gelebilen bir akım olmuş, şimdilerde sadece metal dinleyenlerin benimsediği bir görüntü olsa da aslında ondan daha fazlası 🙂 Ve söylediğinize katılıyorum siyahın büyük bir rolü var ama siyahtan da öte içinde birçok şey barındırıyor:)
Bu arada sizinle sevdiğim bir yazıyı paylaşmak isterim;
https://www.tarz2.com/gotIk-gIyIm-tarzi
Bir bakın derim:)
Sevilerimle…