Hangi Dili Öğrenmeliyim? En Çok Konuşulan Diller Hangileri?

Bu yazımızı, yeni bir dil öğrenmek isteyip de bu konuda kararsız olan ya da fikir alışverişi yapmak isteyenler için yazdık.

Öğrenmek istediğiniz yeni dilde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olmalıdır. Peki neler bunlar? Hangi dilleri öğrenmeliyim?

Kullanılabilirlik:

Malzeme ve diğer kaynaklar öğrenmek istediğiniz dil için yeterli mi? Dil ile ilgili yeterli sayıda kaynaklara ulaşabilir misiniz? Popüler dilleri öğrenmek isterseniz bu durum bir sorun olmayacaktır. Almanca, İngilizce, Fransızca vb.

Malzeme ve diğer kaynaklar öğrenmek istediğiniz dil için kullanılabilir? Bölgenizde sınıfları var mı? Popüler diller için, Fransızca, İspanyolca ve Almanca gibi, bu bir sorun olmamalı, ama daha az çalışılmış diller için kaynak ve / veya sınıfları bulmak zor olabilir.

Kullanışlılık:

Öğrenmek istediğiniz dilin yeterince konuşma alanına sahip olup olmaması önemli bir etkendir. Öğrenmek istediğimiz dili seçerken bunu bizim için olabilecek en yararlı olacak seçimi yapmalıyız. Örnek bir sıralama yapacak olursak: İngilizce, Almanca, Rusça, İspanyolca, Fransızca, Arapça, Çince (Mandarin), Japonca, Portekizce ve Hintçe / Urduca.

Dünyada en çok konuşulan dillere baktığımızda:

 1. Mandarin Çincesi (720 milyon)
 2. İngilizce (480 milyon)
 3. İspanyolca (320 milyon)
 4. Rusça (285 milyon)
 5. Fransız (265 milyon dolar)
 6. Hintçe / Urduca (250 milyon)
 7. Endonezya / Malay (230 milyon)
 8. Arapça (221 milyon)
 9. Portekizce (188 milyon)
 10. Bengalce (185 milyon)
 11. Japon (133 milyon)
 12. Almanca (109 milyon)

Bu liste ana dil üzerinden oluşturulmuştur. 2. konuşma dillerini de ekleyecek olursak listenin 1. sırasında İngilizce yer alacaktır.

Hintçe ve Urduca farklı diller olsa da aralarında oldukça benzerlik bulunmaktadır.

İspanyolca, İngilizceden sonra ABD’de en çok konuşulan 2. dil olarak görülmektedir. Yaklaşık 28 milyon.

dil-haritasi
En çok konuşulan diller haritası

Zorluk

Her dil zorlukları, farklı bir dizi ile size sunar. Dillerin karmaşık çekim sistemleri, karmaşık yazı sistemleri, düzensiz yazım sistemleri ve / veya karmaşık fonolojisi olabilir. Genellikle daha dil L1 veya tanıdığınız diğer dillerden farklı, daha zor öğrenmektir.

Elbetteki birden fazla dili bilen bireyler sadece bir dil bilenlere oranla yeni bir dil öğrenmede daha başarılı ve hızlı olacaklardır.

İngilizceyi iyi konuşanlar için öğrenilmesi çok zor olmayan diller: Felemenk, Afrikan, Almanca, Portekizce, Romence, Norveç, İsveç ve Danimarka, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca.

Arapça, Korece, Japonca ve Çince genellikle İngilizce konuşanlar için en zorlu diller arasında kabul edilir. Konuşulan diller daha zor olmasına rağmen Çin ve Japon okuma ve yazmayı öğrenme, zordur.

Işverenler tarafından talep diller

Eğer iş / tanıtım umutlarını artırmak amacıyla bir dil öğrenmek istiyorsanız işverenler tarafından rağbet gören dillerden birini seçin. Aşağıdaki liste size diller talep ve işe alım sitelerinde yayınlanan iş ilanları listesi yer almaktadır.

Afrika

İngilizce, Fransızca, Swahili, Arapça, Portekizce

Amerika

İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Fransızca, Japonca

Asya Pasifik

/ Malay Endonezya İngilizce, Japonca, Mandarin, Kantonca, Korece, İspanyolca, Portekizce

Doğu Avrupa

Almanca, İspanyolca, İtalyanca, İngilizce, Fransızca, Hollandaca, Flamanca, Danca, İsveççe, Norveççe, Portekizce, Fince, Rusça Yunanca, Galce, Japonca, Mandarin, Arapça

Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör