Haşlanmış Yumurta Kaç Dakika Pişirilmeli?

Haşlanmış Yumurta Kaç Dakika Pişirilmeli?
Haşlanmış yumurta nasıl yapılır? Yumurta kaç dakika kaynatılmalıdır? Haşlanmış yumurta yaparken, yumurta kaç dakika pişirilmelidir?
Uzman Diyetisyen Işın Sayın, yumurtanın Türk mutfağında sevildiğini, ancak doğru yöntemlerle pişirilmediği için elde edilebilecek besin değerinin eksik kaldığını söyledi. Yumurtanın faydalarından bahseden Uzman Diyetisyen Işın Sayın, “Yumurta kolinden zengindir ki; kolin beyin sağlığı için vazgeçilmezdir. Sarı kısmındaki yüksek A vitamini sayesinde yumurtanın; görme fonksiyonlarını ve bağışıklığı güçlendirici, hücre yenileyici ve kanser önleyici etkisi de yüksektir. B vitamininden de zengindir ki; bu da saç tırnak, beyin ve cilt için yumurta çok değerli demektir.

Haşlanmış Yumurta Nasıl Pişirilmelidir?

Yumurtanın nasıl tüketilmesi gerektiğini belirten Uzman Diyetisyen Işın Sayın, “Her gün en az 1 adet tercihen organik yumurta tüketin ve toplam 10 dk pişirin. Ocağınızın gücü ve yumurtanın organik olma/olmama durumuna göre değişen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Sizin koşullarınızda 10 dk da yumurtanın iç kısmının yarı pişmiş olduğunu görüyorsanız; bir daha ki sefere en çok 1-1.5 dk fazladan pişirin, ancak gri halka olmayacak şekilde de süreyi dikkatle ayarlayın. Bilinen en iyi, en ucuz, en yaygın kullanılan demir ve protein kaynaklarından biridir. Tok tutar. Çocuklarınız için de günlük olarak vazgeçilmez besinlerin başında gelir. İhmal etmeyin, sağlıklı kalın” dedi.

Benzer İçerikler

Kulak Yıkama Nasıl Oluyor? Öncesi ve Sonrası Dikkat!
Hangi Besinler Kilo Aldırıyor? Kilo Aldıran Besinler Neler?
Sabah Baş Ağrısı Neden Olur?
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör