Hibrit Eğitim Ne Demek? Hibrit Nedir?

Eğitim teknolojisinin gelişmesi ile okullar, tipik sınıf ortamından farklı öğretim yöntemlerini benimsemiştir. Uzaktan eğitim küresel çapta kullanılıyor ve birçok eğitim kurumu hibrit öğrenme modellerini uygulamaya başlıyor.

Bununla birlikte, hibrit öğrenme, müfredatınızın yarısını sanal bir sınıfa atmaktan daha fazlasıdır . Bunun yerine, ideal öğrenme deneyimini oluşturmak için yüz yüze ve çevrimiçi öğrenmenin en iyi kısımlarını birleştirmeye yönelik kapsamlı bir yaklaşımdır.

Hibrit Öğrenme Nedir?

Hibrit öğrenme, bazı öğrencilerin sınıfa yüz yüze, bazılarının ise sanal olarak evden katıldığı bir eğitim modelidir. Eğitimciler, video konferans donanımı ve yazılımı gibi araçları kullanarak uzaktan ve yüz yüze öğrencilere aynı anda eğitim verir .

Bazı durumlarda, karma sınıflar, yüz yüze sınıf oturumlarını desteklemek için çevrimiçi alıştırmalar ve önceden kaydedilmiş video eğitimi gibi eş zamansız öğrenme öğeleri içerir. İyi planlandığında, karma kurslar, birçok öğrenci için eğitimi daha erişilebilir hale getirirken, yüz yüze ve çevrimiçi öğrenmenin en iyi yönlerini birleştirir .

Hibrit öğrenmenin başarılı olması için, hibrit kursunuzun öğelerinin, ister yüz yüze ister çevrimiçi olsun, öğrenme formatına göre uyarlanması gerekir.

Hibrit ve Karma Öğrenme

Hibrit öğrenme ve harmanlanmış öğrenme sıklıkla birbiriyle karıştırılabilir ve her ikisi de aynı öğretim öğelerinin çoğunu içerir. Ancak her ikisi de iki farklı öğrenme modelidir.

Harmanlanmış öğrenme, yüz yüze öğretimi, öğrencilerin kendi zamanlarında çevrimiçi alıştırmalar üzerinde çalıştıkları ve eğitici videolar izledikleri asenkron öğrenme yöntemleriyle birleştirir.

Hibrit öğrenme ise, öğretmenlerin yüz yüze ve uzaktan eğitimle öğrencilere aynı anda talimat verdiği bir öğretim yöntemidir. Hibrit öğrenme modellerinde, eşzamanlı, yüz yüze öğretimi desteklemek için eş zamansız öğretim yöntemleri kullanılabilir.

Hibrit Ne Demek?

Hibrit, bugün hayatımızın her alanında karşımıza sıklıkla çıkan bir kavramdır. Birçok anlama sahip olan bu kelimemiz; iki farklı hayvanın veya bitkinin birleşmesinden ortaya çıkan yeni tür ve de günümüzde motor desteği ile çalışan otomobil anlamlarına gelir.

Hibrit Eğitim Ne Demek?

Hibrit eğitim özetle geleneksel eğitim metotları ile uzaktan öğretim materyallerinin iç içe geçtiği, birlikte kullanıldığı eğitim modelidir. Daha da anlaşılır bir şekilde ifade etmek gerekirse; Hibrit öğrenme, online ve yüz yüze eğitimi tek bir müfredatta birleştirir. Hibrit eğitim modelinin amacı, öğrencilerin ihtiyaçlarına daha esnek cevap verebilmek, farklı öğrenme tarzlarına hitap etmek için öğrencilere daha fazla fırsat tanımaktır. Bu dal üzerinde derin araştırmalara sahip olan ve birçok okul uygulaması geliştiren Clayton Christensen Enstitüsü, hibrit eğitimi şu şekilde tanımlamıştır:” Öğrenmenin bir kısmının öğrencinin zaman, mekan, izlenecek yol veya öğrenme hızı konusunda belirli bir ölçüde kontrole sahip olduğu çevrim içi ortamda, diğer kısmının ise evin dışında fiziksel bir ortamda yüz yüze gerçekleştiği ve bu yöntemlerin birleşerek entegre bir öğrenme deneyimi sağladığı bir örgün eğitim programıdır.”

Hibrit Eğitime Örnek Uygulamalar

 • Evde konuyla ilgili bir video izlendikten sonra sınıfta uygulama yapılması,
 • Ödev verilen bir makalenin sınıfta tartışılması,
 • Projenin bir kısmının bağımsız olarak çevrimiçi ortamda, diğer kısmının öğretmen rehberliğinde sınıfta hazırlanması,
 • Ders anlatımları sınıfta gerçekleşirken bilgisayar laboratuvarının uygulama ve kendi hızında öğrenmeye fırsat vermek için kullanılması hibrit eğitim uygulamalarına örnek olarak verilebilir.

Bu eğitim modeli eğitimin her kademesinde uygulanabilir mi?

Harmanlanmış öğrenme stratejileri disipline, öğrenci yaş ve gelişim düzeyine, öğrenme hedeflerine göre çeşitlilik gösteriyor. Yaş grubu ve öğretim kademeleri yükseldikçe uzaktan eğitimden yararlanma seçeneği artırılabilir. Ancak küçük yaş grubundaki çocukların somut öğrenme deneyimi ve gelişimsel diğer ihtiyaçları uzaktan eğitimle gerçekleşemez. Belirtilen modelle toplumun tamamına öğrenme imkânı sunulması planlanıyor. Uzaktan eğitim sürecinde edinilen deneyim modelin geliştirilmesinde yönlendirici olmalı. Bu model eşitsizliklerin giderilmesini hedeflemeli.

Hibrit Eğitiminin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Salgın ile başlayan süreçte eğitimin acil durumların yarattığı ihtiyaçlara cevap verecek şekilde devam edebilmesinin önemi ön plana çıktı. Eğitim teknolojilerinin etkin kullanımı, ülkenin internet altyapısının güçlendirilmesi, öğretmen ve öğrencilerin teknolojik materyal ve okuryazarlık gereksinimlerinin karşılanması ve acil durumlara dirençli bir eğitim altyapısı oluşturulması gelecekte herkesin nitelikli eğitime erişimi için kritik önem taşıyor. Projeyle kurulacak ve geliştirilecek sistemler bu doğrultuda bir dijital dönüşümü hedeflediğinden eşitsizliklerin giderilmesi odakta olduğu ölçüde eğitim sistemini güçlendirecektir.

Hibrit Öğretim İpuçları

Yeni hibrit eğitiminizin sorunsuz çalışmasını sağlamak için işte size özel bazı önemli hibrit eğitim ipuçları:

 • Yeniden tasarlamaktan korkmayın. Oluşturduğunuz kurs haritası kesin değildir, sömestr boyunca ilerlerken, ortaya çıkan güçlü yönlere yaslanın ve açığa çıkan herhangi bir zayıflığa uyum sağlamak için yeniden tasarlayın.
 • Bireysel öğrenciler için hedeflenen öğrenme planları, uzantılar veya bire bir öğretim sunmak için çevrimiçi çalışmayı kullanın.
 • Kursunuzun çevrimiçi kısmı için mobil öğrenme seçenekleri sağlayın.
 • Geri bildirime açık olun ve öğrencinizin deneyimlerinden gerçekten öğrenin.
 • Çevrimiçi ödevlere aşırı yüklenmeyin, herhangi bir yerde tamamlanabilmeleri, yüz yüze çalışmaktan daha az zaman alacakları anlamına gelmez.
 • Çevrimiçi ve şahsen entegre edin. Başarılı bir melez parkur, ancak iki yarısı arasındaki ilişki kadar güçlüdür.
 • Hibrit topluluğunuzu benimseyin. Kendinizi sıkışmış veya hayal kırıklığına uğramış hissediyorsanız, saygı duyduğunuz diğer hibrit sınıf eğitmenlerine başvurun: onların deneyimleri ve bilgelikleri paha biçilemez.
 • Hibrit sınıfınızın amacını ve beklentilerini net ve sık sık açıklayın. Bu format sizin için yeniyse, öğrencileriniz için de yeni olma ihtimali yüksektir.
 • Ortaya çıkabilecek teknik sorunlar için öğrencilerinizi güvenilir bir bilişim yardım hattına bağlayın.
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör