İnci Kitap Özeti John Steinbeck

21 Nisan 2015 Öğretmen, Kitap Özetleri Yabancı Kitap Özetleri
John Steinback inci kitap özeti

Selena denize kıyısı olan fakir balıkçıların yaşadığı küçük bir kıyı şehridir balıkçıların çoğu burada sazlıktan yapılmış evlerde aileleri ile birlikte kadınlar Pedro adında balıkçı Selena star ailesi ile birlikte yaşar yıllar önce evlenmiştir çok yoksun oldukları için hasta olan çocuğunu tedavi ettirememiş ve çocuğu ölmüştür yıllar sonra Pedro’nun bir çocuğu da olur evler sazlıktan yapıldığı için akrepler evlerin içine girebilmektedir bir gün Pedro’nun çocuğunu akrep sokar Pedro yetişmiş akrebi öldürmüştür tokat bir an önce çocuğu hastaneye yetiştirmek gerekmektedir. Pedro yanına karısını da alarak hızlıca cemre hastaneye giderler hastaneye vardıklarında doktora durumu anlatırlar paraları olmadığını söylerler dr para düşkünü bir adamdı Pedro ve karısının kova Pedro bebeğini de alarak eve geri döner çocuğunun hayatını kurtarabilmek için tek bir çaresi vardır sal ile denize açılacak ve ince aramaya başlayacaktır denize açılır büyük bir umutla çocuğunun hayatını kurtarmak için son çaresi olan inci bulmaya çalışır bir süre sonra bir yerde durur ve fiyatlar suyun derinliklerine dalar Pedro daha önce hiç görmediği büyüklükte bir inci bulur çocuklar gibi sevinirim ve eve doğru yola çıkar vardığımda İnci’yi karısına gösterir birlikte indiği satıp yavrularını kurtaracaklarını konuşurlar

inci eczanesi kısa sürede şehirde duyulur. doktor artık Pedro’nun büyük bir ince sahip olduğunu biliyordur parası olmadığı için Pedro hastaneden kovan doktor bu sefer kendisi Pedro’nun sazlık evine kadar gelmiştir amacı inci Pedro’dan almak ve zengin olup Paris’e yerleşmektir bebek akrep sokmasından sonraki birkaç gün biraz daha kendine gelmiştir bu nedenle doktorun tedavi isteğini reddeder fakat gözü dönmüş aç gözlü doktor çocuğa ilaç verir onun ateşinin yükselmesine neden olur amacı çocuğu iyileştirmek değil tekrar ateşlendiğinde tedavisi için Pedro’nun evine gelmek incinin yerini öğrenmek istemektedir.

Doktor pedro’nun evinde incinin nerede olduğunu öğrenmiştir Pedro’nun gözlerin istemeden de olsa inci sakladığı tarafa bakınca kurnaz doktor incinin yerini öğrenmiş onu oradan almak için plan kurmuştur akşam herkes evini çekilip uyuduğunda Pedro evde ayak sesleri duyar ardından kalkıp adamı yakalamaya çalışır bu esnada büyük kapışma olur Pedro adamı öldürür inci çalmak için gelen hırsızlar bir de yangın çıkararak pek çok eve hasan vermiştir Pedro ve karısı şehirden uzaklaşmayı düşünürler fakat sahile gittiklerinde teknelerinin delik olduğunu fark ederler Pedro nun eşi bir kez daha Pedro ya sana daha önce bu incinin bize uğursuz geleceğini söylemiştim işte söylediklerim gerçekleşiyor diyerek tepki verir Pedro ve karısı tekneyi bırakıp koşarak uzaklaşmaya çalışır şehirden uzaklaşırken dağlık bir yerde dinlenirler. bu esnada yandan bazı insanların ilerlediğini görürler. Bu insanlara kulak verirler ve onların kendilerini yakalamak isteyen kelle avcıları olduğunu öğrenirler bundan sonra çok daha dikkatli olmalılar dır hava iyice kararınca küçük bir mağaraya sanırlar kelle avcıları onlara oldukça yakındır Pedro son çare olarak adamlara saldırıyor tam adamların üzerine atlarken bebeğin ağlama sesini duyar. Bebeğin sesini adamlarda duyar fakat onlar bu sesi kurt uluması sanırlar. Kurt püskürtmek için karanlıkta o tarafa doğru ateş eder. Ertesi gün Pedro ve karısı Selena dönmüştür fakat bebek onlarla değildir Pedro’nun eşi kanlı bir bezi elinde tutmaktadır bunu gören Salinas köylüleri bebeğin artık yaşamadığını anlarlar Pedro ve eşi sahile doğru yürürler ve artık uğursuz olduğum emin oldukları inci denizin derinliklerine fırlatırlar. ( John Steinback İnci kısa özeti )

Benzer İçerikler

Fareler ve İnsanlar Kitap Özeti (john Steinbeck)
İncinin Maceraları Kitap Özeti
Balonla Beş Hafta Kitap Özeti (Jules Verne)
Fareler ve İnsanlar Kitap Özeti John Steinback
Alacakaranlık (Twilight) Kitap Özeti
Yaprak Dökümü Kitap Özeti (Reşat Nuri Güntekin)
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör