Öğretmenlerin yaz tatili iptal mi olacak?

20 Temmuz 2016 Öğretmen, Haberler
Öğretmenlerin yaz tatili iptal mi olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görev yerlerine çağrılan MEB personelleri için yapılan haberlere yönelik merak edilen sorulardan birisi de öğretmenlerin yaz tatili oldu.

HangiSoru.com olarak böyle bir başlığı atıp öğretmenlerin yaz tatilinin iptaline yönelik bir konuyu gündeme dahi getirmek istemezdik fakat birçok haber sitesinde yer alan öğretmenlerin yaz tatilinin, sanki yıllık izinmiş gibi cahilce ya da kasıtlı bir yaklaşımla gündeme getirilmesi sonucu böyle bir ihtiyaç duyduk.

Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada kamu çalışanlarının izinlerinin kaldırıldığı bildirilmişti. Fakat izin kullanan kamu çalışanları arasında öğretmenler yer almamaktadır. Öğretmen izinleri diye bir şey yoktur. Yazın okullar tatil edildiğinden dolayı, öğretmenlerin de yaz tatili vardır ki bu yıllık izin olarak kabul edilmez. Bu durum eğitim camiası olarak bakılırsa, okullarda ve milli eğitim bakanlığı bünyesindeki kurumlarda görevli memurlar ve idarecileri kapsamaktadır ki açıklamanın ardından yıllık izinde olan okul idarecileri ve diğer kurumlarda görevli idareci ve memurlar görev yerlerine dönmüştür.

Konuyla ilgili yer alan haberin bir kısmı aşağıdaki gibidir:

Darbe girişiminin ardından Başbakanlık tarafından tüm kamu çalışanlarının yıllık izinlerinin kaldırıldığı bilgisi yayımlandı. Yaz tatilinde olan öğretmenlerin izinleri için Milli Eğitim Bakanlığı kaynakları ve eğitim çevreleri, öğretmenlerin yaz tatilinde olduğunu belirterek, bunun ‘yıllık izin’den farklı değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla yayımlanan genelgede “Tüm kamu çalışanlarının ikinci bir emre kadar yıllık izinleri kaldırılmıştır. Söz konusu kamu çalışanlarından halen izinde bulunanlar en kısa sürede görevleri başına döneceklerdir. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim. Kamu görevlilerinin yurt dışına çıkışları yasaklanmıştır” ifadeleri yer aldı.

Resmi açıklama yapılmadı

Habertürk’te yer alan habere göre, izinlerinin iptal olup olmadığını merak eden meb personelleri, bağlı oldukları Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla bilgi almak istedi. Öğretmenlerin izinleri ile ilgili ise henüz okul idaresine gelen resmi bir yazı olmadığı belirtildi. Söz konusu kararın okul idarecileri için geçerli olabileceğini söylendi. Henüz, MEB’den konuya ilişkin resmi açıklama yapılmadı.

Benzer İçerikler

Yarıyıl Tatili 1 Ay mı Olacak? (MEB)
MEB 21 Bin Öğretmenin Lisansını İptal Etti!
MEB’de açığa alınan öğretmenlerin sendika dağılımı belli oldu!
Kasım Ara Tatili Öğretmenler Semineri Uzaktan Online Olacak
İdari İzindeki Aday Öğretmenlerin Sözlü Sınavları Ne Zaman Yapılacak?
Koronavirüs Sebebiyle Okullardaki Toplu Etkinlikler İptal Edildi
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör