Ömer’in Çocukluğu Kitap Özeti Muallim Naci

22 Haziran 2020 Öğretmen, Kitap Özetleri Yerli Kitap Özetleri

omerin-cocuklugu-ozetiAşağıdan Muallim Naci’nin eserlerinden Ömer’in Çocukluğu kitap özetini okuyabilirsiniz. MEB 100 temel eser listesinde yer alan Ömer’in Çocukluğu kitap özeti oku. Ömer’in Çocukluğu özeti.

Kitabın Adı: Ömer’in Çocukluğu

Kitabın Yazarı: Muallim Naci

Kitabın Sayfa sayısı: 94

Kitabın Yayınevi: Nesin Yayınevi

Kitabın konusu: Yazar kitabında kendi çocukluğuna dair anılarını anlatmıştır.

Ömer’in Çocukluğu Kitap Özeti

Ömer, kitabın başlarında ailesinden bahsetmektedir. Annesi, babası ve abisi hakkında bilgiler verir. Babasının ne kadar gayretli, çalışkan bir kişi olduğunu dile getirmiştir.

Varna tatili sırasında abim okuma yazma konusunda bana oldukça yardımcı oldu. Nenem vardı ve bir de asa biçiminde sopası vardı o sopayla Nail’e vurmuştum daha sonra annemin o sopayı yakıp kül ettiğini öğrendim bir daha böyle bir şeye kalkışmadım.( Ömer’in Çocukluğu kısa özeti )

Okul hergün gidiyorduk. Öğretmenden çok korkardım. 3 yılda iki kez sopasıyla falakaya yatırdı beni.

Babam sıtmadan dolayı vefat etti. Babamın tabutunu gördüğüm sırada öyle bir acı hissettim ki anlatamam…

Eve gittiğim bir günde bir köpek bana saldırdı. Bu duruma oldukça üzülmüştüm fakat bundan daha da kötüsü olan bu olayı gören bir adamın bana yardım etmemesi idi. (Ömerin çocukluğu uzun özeti)

Kitap okumayı çok seviyordum. Hatta okuduğum bir kitap ismimi değiştirmeme bile neden oldu diyebilirim. Bu kitap Muhayyelat adlı eserde yer alan Naci ile Şehide’nin Aşkı kısmı idi. Burada Şehide güzelliği dillere destan olan bir güzeldir. Kendisiyle evlenme niyetinde olan yiğitler onu biraz görünce dilleri tutulur karşısında diyecek bir kelime bulamazlar. Bunu merak eden Naci Şehide’yi görmeye gider ve tüm sorularına şaşırmadan cevaplar verir. Ve evlenirler. Buna rağmen Şehide’nin güzelliği karşısında, Naci çıldırmamaya çalışmaktadır.

Babamın ölümünden sonra hayat bizim için zorlaşmıştı ve fakir düşmüştük. Okulda öğretmenlik yapmaya başlamıştım. Okulu denetlemeye gelen Sait Paşa beni yanına memur olarak aldı. Bu arada gazetelerde şiirler yazıyordum ve bu işte iyiye de gidiyordum. Her şeye rağmen kendimi geliştirmek için dersler almaya devam ediyordum. ( Ömer’in Çocukluğu geniş özeti. )

Ahmet Mithat Efendi rüyasında ölümümü görmüş ve tüm aile fertleriyle beni görmeye gelmişti. Fakat şükürler olsun ki yaşadığımı gördüklerinde bayağı bir rahatladılar. Fakat bir gün fenalaştım ve rüya doğru çıktı.Yatağıma uzanmıştım.. Ölüm sebebim kalp durması idi. ( Muallim Naci Ömer’in çocukluğu özeti )

Kitabın kişileri ve karakter özellikleri:

Ömer: Kitabımızın baş kahramanı ve anlatıcısıdır. Başarılı ve sanatçı ve duygusal bir kişiliğe sahiptir.

Mehmet: Ömer’in ağabeyi. İyiliksever bir kişiliği vardır ve Ömer’i korur.

Ali: Ömer’in henüz oldukça genç sayılacak bir yaşta vefat etmiştir. Çevresi tarafından sevilen ve sayılan oldukça iyi bir insandır.

Benzer İçerikler

Bitmeyen Gece Kitap Özeti Mithat Enç
Pollyanna Kitap Özeti Eleanor H. Porter
Altın Işık Kitap Özeti Ziya Gökalp
Gururlu Peri Kitap Özeti Mehmet Seyda
Kayıp Aranıyor Kitap Özeti Sait Faik Abasıyanık
Kurt Seyit ve Şura Kitap Özeti
Takip Et
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeniler
En Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
kksjxj
Ziyaretçi
kksjxj
4 yıl önce

güzel