2015 TEOG Yerleştirme İşlemleri Nasıl Olacak?

teogTEOG Yerleştirmeleri nasıl yapılacak? TEOG Yerleştirmeleri ile ilgili hangi sitelerden bilgiler bulabiliriz? TEOG yerleştirmeleri için okul kontenjanları hangi sitelerden, nereden öğrenilecek? TEOG Yerleştirme işlemleri ne zaman başlayacak? TEOG Yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? Yerleştirme işlemleri ve sonuçlarının açıklanma tarihi.

TEOG YERLEŞTİRME ESASLARI

a) Yerleştirme yapılacak okul kontenjan listeleri https://www.meb.gov.tr ve https://oges.meb.gov.tr adreslerinde yayımlanacaktır.

b) YEP’ lerin eşit olması hâlinde 8’inci sınıf AOSP, bunun da eşit olması hâlinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflarda YBP üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi halinde tercih önceliği, özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı yine eşitlik bozulmaz ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınacaktır.

c) Genel ilköğretim programını tamamlayan ve tercih yapan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden özel eğitim değerlendirme kurulu raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrencilerin geçiş ve nakillerine ilişkin iş ve işlemler engel durumu ve özellikleri ile ikamet adresleri dikkate alınarak anadolu liseleri, anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik anadolu liseleri, çok programlı anadolu liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerine her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile sağlanacaktır.

ç) Genel ilköğretim programını tamamlayan ve tercih yapmayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin bilgileri öğrenci il/ilçe yerleştirme ve nakil komisyonunun ekranına düşecektir, Bu öğrencilerden özel eğitim değerlendirme kurulu raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrencilerin yerleştirme, geçiş ve nakillerine ilişkin iş ve işlemler engel durumu ve özellikleri ile ikamet adresleri dikkate alınarak anadolu liseleri, anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik anadolu liseleri, çok programlı anadolu liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerine her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile sağlanacaktır.

d) Genel ilköğretim programını tamamlayan ve tercih yapan/yapmayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden özel eğitim değerlendirme kurulu raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitime devam edemeyeceklerin ortaöğretim kademesindeki gündüzlü özel eğitim okullarına/ kurumlarına yerleştirmesi/nakilleri ile ilgili iş ve işlemler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları işbirliği ile il/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulunca yapılacaktır. Ortaöğretim kademesindeki yatılı özel eğitim okullarına/ kurumlarına yerleştirme ile ilgili iş ve işlemler ise Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılacaktır.

TEOG YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YEP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları;

Yerleştirme sonuçları 14 ve 24 Ağustos 2015 tarihinde https://www.meb.gov.tr, https://oges.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilân edilecektir.

Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir.

Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

2. BÖLÜM: OKUL TANITIM BİLGİLERİ, KAYIT VE NAKİL İŞLEMLERİ

2.1. OKUL TANITIM BİLGİLERİ

YEP sonuçlarına göre öğrenci alan okulların “okul tanıtım bilgileri” https://oges.meb.gov.tr adresinde yer almaktadır.

Mesleki ve Teknik Anadolu liselerine ait alan ve dal tanıtım bilgileri http://megep.meb.gov.tr adresinden öğrenilebilmektedir.

2.2. OKUL ADLARI VE TERCİH KODLARI

Öğrenci velisi, okulların genel ve özel başvuru şartlarına dikkat ederek istek sırasına göre farklı il ve ilçelerdeki okullarda dâhil olmak üzere okul türlerine göre aynı veya karışık olarak Tercihte 25 (yirmi beş) okul tercihi yapabileceklerdir.

a) Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liseleri

b)Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu Liseleri

c) Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri

ç) Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı Çok Programlı Anadolu Liseleri

d) Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri

e) Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu İmam-Hatip Liseleri

f)Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı ve YEP sonucuna göre öğrenci alan özel okullar

g)Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü açık öğretim kurumlarına bağlı liseler. (açık imam hatip lisesi, açık mesleki lise, açık lise) (Tablo-7) ’de yer almaktadır

2.3. KAYIT İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

Kayıt işlemleri yerleştirme işlemleri ve esaslarına göre sistem üzerinden otomatik olarak yapılacaktır.

2015 TEOG Tercih Kılavuzunda yazıda belirten tablolar bulunmaktadır. 2015 TEOG Rehber Kılavunu İNDİR

Ekleyen: HangiSoru.com

Son Güncelleme:

Kategori: HangiSoru.com - Dosyalar

Online: Test Çöz

Benzer İçerikler

Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör