Üç Öğüt (Nasihat) Hikaye Özeti (Ömer Seyfettin)

Kitap Özetleri

Ömer Seyfettin’in hikayesi olan Üç Öğüt hikayesinin kısaca özeti, kişileri, hikayede verilen öğütler, yayın evi. Üç Nasihat kitabının kısaca özeti.

Aşağıdan Ömer Seyfettin’in eserlerinden Üç Öğüt eserinin kısa özetini bulacaksınız. Üç öğüt kitap özeti, 3 öğüt hikayesinin kısa özeti, kişileri, özellikleri, ana fikri, sayfa sayısı, yayın evi gibi özellikler aşağıdaki gibidir:

  • Üç öğüt kitabının yazarı: Ömer Seyfettin

Durmuş adında bir kişi varmış. Durmuşu’un annesinden başka kimsesi yokmuş. Fakir ama gönlü zenginmiş. Durmuş ve annesinin öküzleri varmış ve öküzlerden birisi ölmüş. Durmuş öküzlerden birisinin öldüğü için tarlayı sürememiş. Gurbete gidip çalışmaya karar vermiş ve gitmiş.

omer-seyfettin-uc-ogut

Şehirde para kazanacağını zannedermiş. Bir gün İstanbul’da iş ararken kahveye girip yardım istemiş. Müstakim Efendi’nin apartmanlarından bir tanesinde kapıcı olarak çalışmasını istemiş. Müstakim Efendi az para vereceğini söylemiş. Durmuş bunu kabul etmiş. Müstakim Efendi Durmuş’a yılda bir altın ve bir öğüt vereceğini söylemiş.

Durmuş’un işe başlamasının üzerinden bir yıl geçtikten sonra aldığı ilk öğüt: Sonunda yolunu izini bilmediğin yere gitme. Durmuş büyük ve nazik bir cümle bekliyordu.

Durmuş’un kapıcı olarak başladığı 2. yılında ise aldığı öğüt: Emanete hıyanetlik etme.

Durmuş 3. yılında da işinin gerektiği her şeyi yaptı ve bu yılı da tamamlayarak 3. öğüdünü aldı. Aldığı üçüncü altınla birlikte kendisine verilen nasihat ise: “Eşini gece misafirliğe gönderme.” oldu.

Takip Et
Bildir
guest
2 Yorum
En Yeniler
En Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
JOJO MOYES
JOJO MOYES
Ziyaretçi
8 yıl önce

hakketten öküzüm anlamıyorum ama güzel

JOJO MOYES
JOJO MOYES
Ziyaretçi
8 yıl önce

N İŞE YARAR Kİ BU KİTAP *