Puan Not Karşılığı Hesaplama 2023

İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde okuyan öğrencilerimizin okul sınavlarında aldıkları her puan bir nota denk gelmektedir. Bu yazımızda verdiğimiz bilgiler doğrultusunda puan not karşılığı hesaplamanızı kolayca yapabileceksiniz.

Hangi puana hangi notun ya da derecenin geldiğini hesaplama işlemi oldukça basittir. Tablo üzerinde verilen bilgiler ve puan aralıkları ve karşısındaki derece ve notlara göz atmanız yeterli olacaktır. Derece bölümünde yer alan Pekiyi, iyi orta gibi dereceler özellikle ilkokul seviyesinde öğrencilerin karşılaştığı dereceler olurken, geçer ve geçmez dereceleri lise düzeyinde öğrencilerin ilgilendiği derecelerdir.

Puan Not Karşılığı Hesaplama

Puan             DereceNot Karşılığı
85,00-100Pekiyi5
70,00-84,99İyi4
60,00-69,99Orta3
50,00-59,99Geçer2
0-49,99Geçmez1

Yukarıda verilen tabloyu incelediğinizde hangi puan aralığının hangi nota karşılık geldiğini kolayca görebilirsiniz.

  • Tabloyu incelediğimizde örneğin Türkçe dersinden aldığınız puan 84 ise bu durumda bu puanın karşılı 4 olacaktır.
  • Ya da başka bir örnekle matematik dersinden 44 alan bir öğrencinin puan karşığı 1 yani zayıf olarak gelecektir.

Lise sınıf geçme hesaplama yapılırken baraj derleri ve diğer derslerden başarılı sayılıp sayılmama puanı olarak 50 puanı baz alınmaktadır.

Baraj dersi, yıl sonu başarı puanı ile başarılı sayılamayacak ders anlamına gelmektedir. Normal şartlar altında yıl sonu puanı 50 ve üstü olan öğrenciler tüm lise türlerinden sınıfı geçmektedir fakat baraj dersinden geçemeyen öğrenciler yıl sonu başarı puanı 50’nin üzerinde olsa bile sınıfı geçebilir fakat bu sınıftan sorumlu olarak geçerler.

Özellikle sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte alınan notların geçer not mu ya da hangi yüksek nota denk geldiği öğrenciler tarafından merak edilebilmektedir. Sizlere sunduğumuz bu konuyla ilgili kafanıza takılan konuları yorumlar aracılığı ile bizlere sorabilir ve en kısa sürede cevap bulabilirsiniz.

Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör