Aday Öğretmenlere Sözlü Sınavlar Nasıl Yapılıyor?

Aday öğretmen sözlü sınavları nasıl yapılacak? Sözlü sınav tarihleri, sonuçları ne zaman açıklanacak? Sınava giremeyenler ne yapacak?

Aday öğretmenlerin yazılı sınavları tamamlandı. 21 Mart’ta başlayan sözlü sınavlar hala devam ediyor. Müsteşar yardımcısı Muharrem Kurt’un yaptığı açıklamalar, sözlü mülakatın nasıl yapıldığına yönelik gelebilecek soruları yanıtlıyor.

Aday Öğretmenin sözlü sınavı nasıl yapılıyor?

Bu sınavlar için hazırlanan sorular, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanmaktadır. MEB güvenli ortamlarda (?   ! ssdsadn) bu soruları illere taşımakta ve komisyonlar tarafından bu sorular adaylara sorulmaktadır. Sorular sorular, aday öğretmenler tarafından çekilme usulü ile sorulmaktadır.

Sözlü sınavda görevli komisyonlar için MEB’in hazırlamış olduğu bir değerlendirme formu bulunmaktadır. Bu form üzerinden öğretmenlerin sorulara verdiği yanıtlara yani öğretmenin sözlü mülakattaki performansına yönelik puanlama yapılmaktadır. Bu puanlamada temel olarak 2 ölçü bulunmakta. 1.’si öğretmenin sorulara yönelik sahip olduğu bilgi seviyesi ve bunu aktarabilme kabiliyeti, 2.’si ise aday öğretmenin gelişen teknolojiye ne kadar hakim olduğunu, ne derece bilgi sahibi olduğunu ölçme.

Sınav sonuçları komisyon üyeleri tarafından gün sonunda MEB’in ilgili bölümüne kayıt edilmektedir. Aday öğretmenlerin sözlü sınavları 8 Nisan’da bitecek. Sözlü mülakat sonuçları 11 Nisan’da açıklanacak. Sözlü mülakatlara itirazlar ise 15 Nisan’a kadar alınabilecek.

Mazereti olup da sözlü mülakata giremeyen aday öğretmen de mülakatlara itiraz için verilen sürede sözlü mülakata girebilecek.

Kurt, 18 Nisan’da yazılı ve sözlü aday öğretmen sınav sonuçlarını açıklamayı planladıklarını dile getirdi.

Kurt, hem yazılı, hem de sözlü aday öğretmen sınav ortalamaları 60 ve üzeri olan öğretmenlerin asaletini kazanacağını söylerken, bu puanın altında kalan öğretmenlerin 1 yıl daha aday öğretmen statüsünde kalacağını ve tekrar sözlü ve yazılı sınavlara alınacağını açıkladı.

HangiSoru.com

Benzer İçerikler

Aday Öğretmen Sözlü ve Yazılı Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
Aday Öğretmen Sınav Sonuçları Açıklandı!
İdari İzindeki Aday Öğretmenlerin Sözlü Sınavları Ne Zaman Yapılacak?
Aday Öğretmenlik Sözlü Sınav Tarihleri (Tüm İller)
Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği Taslağı Görüş ve Önerilere Açıldı!
2013 Alan Sınavı Neden Yapılıyor ki?
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör