Agah Efendi Kimdir? Biyografi, Hayatı, Eserleri, Kişiliği

Biyografi

Agah Efendi Kimdir? BiyografisiAgah Efendi kimdir? Hayatı, biyografisi, eserleri, kişiliği ve Türk edebiyatına katkıları hakkında bilgiler.

Agâh Efendi (1832 – 1885)

Agâh Efendi ile Şinasi Türkiye’de ilk defa; halkın gözü, halkın kulağı, halkın dili, olan gerçek bir halk oyu yaratmayı, ulus yetiştirmeyi, yurt ve dünya olaylarını doğrulukla anlatmayı ülkü edinen özel gazeteyi çıkarırlar.

İlk Türk gazetecisi, İstanbul’da doğdu (18 Mart). Yozgatlı Çapanzade Ömer Hulisi Efendi’nin oğludur. Çapanoğlu soyadı buradan gelir. Tıbbiye’de yedi yıl kadar okuduktan sonra Babıâli Tercüme Odası’na girdi. Fransızca, İngilizce, İtalyanca, Almanca ve Rusça biliyordu. Paris elçilik sekreterliğinde bulundu (1852 – 1854). İlk özel Türk gazetesi Tercüman-ı Ahval (21 Ekim 1860 1866)’ı çıkardı. Şinasi’nin iki yıl çalıştığı en önemli yazılarını yayınladığı bu gazetenin edebiyatımızda unutulmaz yeri vardır. Agâh Efendi, Posta Nazırı olarak da ilk posta pullarını bastıran (1861) adamdır. Yeni Osmanlılar derneğinin başlıca üyelerinden Avrupa’ya kaçan şair Ziya Paşa’nın da arkadaşı olduğu gerekçesiyle Abdülhamit II. tarafından sürgünden sürgüne gönderildi. Fransa’da, İngiltere’de, Belçika’da bir süre dört yıl boyunca kaldıktan sonra (1867 – 1871), İstanbul’a döndü. Rodos mutasarrıfı (1882) Namık Kemal’le yer değiştirdi. Atina elçisi bulunduğu esnada öldü.

Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör