Eş Durumu İle Atanamama için Mahkeme Kararı!

14 Nisan 2016 Öğretmen, Haberler MEB Öğretmen
Eş Durumu İle Atanamama için Mahkeme Kararı!

Eş durumu ile atanamama durumu için görülen davada mahkemeden öğretmenin lehine bir karar çıktı. Eş durumu mahkeme kararına göre eş durumu ile atanamama hukuksuz bulundu.

Ankara 4. İdare Mahkemesi, Polatlı Yüzükbaşı İlkokulu’nda öğretmen olarak görev yapan bir öğretmenin, Ağustos 2015’de elektronik ortamda yaptığı il içi eş durumu mazeret tayini talebinin reddedilmesine ilişkin işlemi, hukuka aykırı bularak iptal etti

Ağustos 2015’de elektronik ortamda yaptığı il içi eş durumu mazeret tayini talebine ilişkin başvurusunun “herhangi bir kuruma yerleştirilemediniz” şeklinde reddedilmesi üzerine öğretmen, işlemin hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek, iptal istemiyle Milli Eğitim Bakanlığına dava açtı.

“Anayasa ve ilgili düzenlemelere göre, kamu görevlilerinin yer değiştirme suretiyle yapılacak atamalarında, idarenin, hizmet gereklerini göz önünde bulundurmakla birlikte, öncelikle, aile bütünlüğünün bozulmasına yol açmayacak uygulamaları gerçekleştirmekle yükümlü olduğu” vurgulanan kararda şu ifadelere yer verildi:

“Dava konusu olayda, sınıf öğretmeni olan davacının, Etimesgut ilçesinden, görev yeri olan Polatlı ilçesindeki köye (140-150 kilometre mesafedeki) her gün gidip geldiği, bakmakla yükümlü 7 aylık bir bebeğinin olduğu, davacının eşinin yönetmeliğin 14/d maddesinde öngörülen koşulları sağladığı, yaptığı iş nedeniyle de iş yerini ve ikametgahını değiştirme imkanının bulunmadığı anlaşılmıştır. Bu itibarla, davacının köyde görev yapması nedeniyle ulaşım vasıtalarının yeterli olmadığı, her gün işe gelip gitmesinin fazladan maddi külfete yol açtığı, bakmakla yükümlü olduğu 7 aylık bebeği için süt izni süresinin dahi sona ermediği anlaşıldığından, dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır.”

Ankara 4. İdare Mahkemesi, oy birliği ile verilen kararda tebliğini izleyen günden itibaren, otuz gün içerisinde Danıştay’a temyiz yolunun açık olduğunu belirtti.

Benzer İçerikler

Norm Fazlası Öğretmen Resen Atanabilir mi?
Eş Durumu Şubat Atamaları Başladı!
Öğrenci Andı Geri mi Geliyor? Danıştayın Kararı Son Dakika!
Karı Koca Sahte Öğretmen Çıktı!
2013 Özür Grubu Şubat Atamaları Sonuçlandı
MEB 21 Bin Öğretmenin Lisansını İptal Etti!
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör