Fatih Projesine “Pardus” Takviyesi

29 Mart 2016 Öğretmen, Haberler
Fatih Projesine “Pardus” Takviyesi

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, Pardus “Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi”nin açılış töreninde konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

Millî Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliğiyle FATİH Projesinde kullanılan etkileşimli tahtalar için geliştirilen Pardus “Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi´nin” (ETAP) tanıtım töreni, Başkent Öğretmenevi´nde düzenlendi.

Bakan Avcı, törende yaptığı konuşmada, toplantının FATİH Projesi kapsamında, okullara kurulan etkileşimli tahtalar için geliştirilen Pardus yazılımını ve sağlanan yeni arayüzünün getirdiği imkanları ve kullanım kolaylıklarını görmek amacıyla düzenlendiğini anlattı.

Yeni bir çalışma olan ETAP´ın, etkileşimli tahta kullanımında gelinen yeni bir aşamayı işaret ettiğini ifade eden Bakan Avcı, FATİH Projesi´nin en güçlü yanlarından birinin, kurulan cihazların kolaylıkla güncellenebilmesi ve uzaktan kontrol edilmesi olduğunu aktardı.

Yazılımdaki gelişmeleri ve son kullanıcılardan sağlanan ihtiyaçları dikkate alarak güncelleme yapılmadığında, kurulan veya dağıtılan cihazların atıl duruma geleceğinin farkında olduklarını söyleyen Bakan Avcı, şöyle devam etti: “Yeni etkileşimli tahta arayüzü, FATİH Projesinin güncellenme ve kendini yenileyerek yoluna devam etme hususunda sergilediği ataklığı da göstermektedir. Etkileşimli tahtalar için geliştirilen bu yeni arayüz, öğretmen ve öğrencilerin etkileşimli tahtayı özellikle ders sırasında daha rahat kullanmalarını sağlamak amacıyla mevcut Pardus arayüzünün ihtiyaçlar doğrultusunda değiştirilmesiyle yeni bir arayüz olarak tasarlandı. Tasarım ve eklenen yeni özellikler, dokunmatik ekranlı bir cihazın daha kolay ve etkili kullanımını sağlaması düşünülerek geliştirildi.”

Sorunlar okullarda tespit edildi

Bakan Avcı, İstanbul ve Ankara´da bakanlığa bağlı 6 okulda derslerin yerinde gözlemlenerek, öğretmenlerin mevcut tahtalarda karşılaştıkları sorunların tespit edildiğini bildirdi.

Bu gözlemler sonucunda, arayüz tasarımı ve kullanım senaryolarının belirlendiğini, internette forum araştırmaları yapılarak öğretmen ve öğrencilerin yaşadıkları problemlerden elde edilen bulgulara göre, yol haritalarının çizildiğini ve tasarımın hayata geçirildiğini belirten Bakan Avcı, şu bilgileri verdi: “Bütün bu çalışmalar sonunda etkileşimli tahtaları daha verimli kullanmaya yönelik olarak bir ETAP paneli geliştirildi. Bu panel, bir sınıf ortamında ihtiyaç duyulan görevlerin en hızlı ve en etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağladı. Yeni arayüz ayrıca, klavye, ekran bölünmesi ve çoklu pencerelerde çalışma imkanı sunması gibi özellikleriyle de yeni bir anlayışı ve kullanım kolaylığını, kullanımda işlevselliği temsil ediyor. Özellikle dokunma özelliklerinin arttırılması ve zenginleştirilmesiyle yeni nesil bilgisayarlar ve etkileşimli telefonlarla dokunma üzerine yaygınlaşan yeni alışkanlıklara hitap ediyor.”

EBA için 14 yeni e-içerik üretilecek

Etkileşimli tahtalardaki yeni arayüzün TÜBİTAK´la FATİH Projesinin başlangıcından beri kurdukları etkili işbirliklerinin de çok güzel bir örneğini temsil ettiğini belirten Bakan Avcı, TÜBİTAK´ın FATİH Projesi´ne ve Eğitim Bilişim Ağı´na (EBA) hem yazılım hem de içerik desteğinin çok önemli olduğunu ve bundan sonra da devam etmesini arzu ettiklerini dile getirdi.

Millî Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasındaki işbirliği sözleşmesinin de bugün itibarıyla güncellendiğini, yazılım ve içerik desteğinin bu sözleşmeyle düzenlenerek kayda bağlandığını ifade eden Avcı, “Bu sözleşmeyle, EBA için üretilecek 14 bin e-içeriğin de yeni dönemde içerik ekosistemimize önemli katkı sunmasını bekliyoruz.” dedi. Bakan Avcı, okullarda sayısı 423 bini geçen etkileşimli tahtaların yeni arayüzle daha etkili ve verimli kullanılacağını vurguladı.

Kullanıcı dostu, birçok özellik içeren geliştirilmiş yerli işletim sistemi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise konuşmasında, kullanıcı dostu birçok özellik içeren geliştirilmiş yerli işletim sistemi Pardus arayüzünün, derslerin çok daha faydalı, eğitici ve eğlendirici geçmesine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Bakan Işık, FATİH Projesi´nin en önemli materyallerinin başında akıllı tahtaların geldiğini, öğrenci ve öğretmenlerin etkileşimli tahtaları daha etkin ve kolay kullanabilmesi için Pardus arayüzünde ciddi yenilikler yaptıklarını anlattı. Tahtaların kullanımında arayüzden kaynaklı problemlerin tek tek tespit edip çözüldüğünü ve birçok yeni özellik kazandırıldığını ifade eden Işık, “Kullanıcı dostu birçok özellik içeren geliştirilmiş Pardus arayüzü, derslerin çok daha faydalı, eğitici ve eğlendirici geçmesine büyük katkı sağlayacak” diye konuştu.

Öğrencilerin okula severek gitmesi gerektiğini vurgulayan Işık, eğitimde teknolojinin bunu sağlamak amacıyla daha etkin kullanılmasına ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Işık, geliştirilen arayüzün yurt dışındaki fuarlarda büyük ilgi gördüğünü, İngilizce sürüme yönelik çalışmaların da devam ettiğini bildirdi.

FATİH Projesi´nin belki de Türkiye´nin en önemli ve kapsamlı projesi olduğuna değinen Işık, “Projeyi sadece bir eğitim hamlesi olarak kurgulamadık. Projeyi oluştururken aynı zamanda yerli teknoloji üretimini teşvik etmeyi amaçladık. Çocuklarımıza dağıttığımız tabletlerde ve sınıflarda kullanılan akıllı tahtalarda kendi işletim sistemimiz olan Pardus´un kullanılmasını bu açıdan çok önemsiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Çocukların erken yaşta Pardus´la tanışmaları büyük önem taşıyor

Teknolojide ilk olmanın önemli olduğunu vurgulayan Işık, kullanıcıların ilk kullandıklarının yerine farklı bir ürünü tercih ederken tedirginlik yaşadığını dile getirdi. Işık, bu nedenle çocukların erken yaşta Pardus´la tanışmalarının, kullanmalarının büyük önem taşıdığını kaydetti.

Bakan Işık, Pardus kullanımının artmasıyla yurt dışına 1 yılda ödenen ve neredeyse milyar dolarla ifade edilen lisans ve hizmet ücreti ödenmesinin önüne geçileceğini, yurt dışına hizmet ve lisans satan bir ülke konumuna gelineceğini, yazılım alanında birçok yerli firmanın ortaya çıkmasının sağlanacağını ve siber güvenlik açısından çok daha iyi bir savunma sistemi inşa edileceğini anlattı.

Pardus´un kamuoyunda yürüttükleri diğer projeler kadar ilgi görmediğini ifade eden Işık, “Pardus´un en az Bilişim Vadisi, yerli otomobil, milli uydular kadar önemli bir proje olduğuna inanıyorum” diye konuştu. Işık, kamuda Pardus´a geçişe yönelik çalışmalara ilişkin bilgiler verirken, yakın zamanda bu göçün tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

Teknolojik gelişme sonunda bir süre sonra belki de garsonların, berberlerin yerini robotların alacağına işaret eden Işık, buna karşın robotları tasarlayacak, yazılımlarını gerçekleştirecek insanlara mutlaka ihtiyaç duyulacağını belirtti. Işık, gelecekte insanın öneminin azalması yerine tam tersine daha da artacağını ifade etti.

Kendi oyununu kendin yaz dönemi

Kodlama dersinin müfredata alınmasını da son derece önemli olduğuna değinen Bakan Işık, “Bu alan önümüzdeki dönemde Türkiye´nin yerini belirleyecek en önemli alanlardan birisi” dedi. Işık, TÜBİTAK´ta gençleri kod yazmaya yönlendirecek projeler yürüteceklerini bildirdi. Işık, çocuklara oyun oynamayı yasaklamak yerine, o oyunda rol alacak beceriyi kazandırmak, bir sonraki aşamada da çocukların kendi oyununu yazmaya yönlendirmek gerektiğini söyledi. Bakan Işık, Millî Eğitim Bakanlığının, bundan sonraki süreçte eğitimde teknoloji kullanımıyla ilgili her çalışmasına destek vereceklerini kaydetti.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin de yazılımın öğretmen ve öğrencilerin yaptıkları işten zevk aldıkları bir ortam sunmasını amaçladıklarını söyledi.

Tanıtım toplantısında, etkileşimli tahtalarda kullanılacak TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen ulusal işletim sistemi Pardus yazılımı ve yeni arayüzün getirdiği yeniliklere ilişkin sunumlar yapıldı.

Benzer İçerikler

Nabi Avcı Gidiyor mu? Yeni MEB Bakanı Kim Olacak?
Nabi AVCI Her ilde İki Saat Öğretmenleri Dinleyecek
Bakan Avcı: Emekli Öğretmenlere Yaşam Evleri
Nabi AVCI’dan Öğretmen Maaşları Açıklaması
Nabi Avcı’dan Serbest Kıyafet Açıklaması
Alan Sınavı 2013’te yapılacak.
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör