İnsan Ne İle Yaşar Kitap Özeti Tolstoy

Tolstoy’un en çok bilinen ve dünya klasikleri arasında bulunan eserlerinden biri olan İnsan Ne ile Yaşar isimli kitabı MEB’in 100 temel eser listesinde de yer almakta. İnsan Ne ile Yaşar kitabının geniş özeti, İnsan Ne ile Yaşar kitabının kısa özeti.

İnsan Ne ile Yaşar Kitap özeti, İnsan Ne ile Yaşar hikaye özeti, İnsan Ne ile Yaşar kısa özeti. İnsan Ne ile Yaşar hikayesinin kısa özeti.

İnsan Ne İle Yaşar Kitabının ana düşüncesi: Yaşamın amacı, insanoğlunun neden yaratıldığı, insanoğlunun doyumsuz olduğu.

Kitabın yazarı: Tolstoy

İnsan Ne ile Yaşar kitap konusu: Kitapta bir meleğin Allah’ın verdiğ emri yerine getirmemesi üzerine kendisine verilen üç soruyu cevaplaması için yeryüzüne indirilmesi anlatılır. Melek bu soruların cevabını ancak tecrübe ederek öğrenebilecektir.

 Öncelikle söylemem gerekir ki bu kitap yalnızca bir hikayeden oluşmamaktadır. Kitapta birbirinden farklı hikayeler bulunmakta ve İnsan Ne ile Yaşar da bu hikayelerden birisidir. Kitaba ismini de verdiği için bu hikayenin özetini yazıyorum.

İnsan Ne ile Yaşar kitabının karakterleri, kişileri: Mihael, Simon, Simon’un eşi.

İnsan Ne ile Yaşar Kitap Özeti

Simon evden dışarı karısına kürk almak için çıkmış fakat yeterli paraya sahip olamadığı için kürkü alamamış ve bu durum onu çok üzmüştür. Bu üzüntü yüzünden içmiş ve daha sonra evin yolunu tutmuştur. Simon eve giderken yolda çıplak birisini görür ve haline üzülerek onu eve götürür. Bu kişi Mihael’dir. Kürkün alınmadığını ve üstüne bir de dışarıdan birisini de eve yük olarak getirdiğini gören eşi bu duruma kızar fakat Simon eşinin sinirinin geçmesini sağlar. Eşi Simon ve Mihael’e yemek pişirir ve karınlarının doymasını sağlar.

Bu olaylar sırasında Mihael’in yüzü üç kez gülmüş ve bu gülmeler Mihael’e insanı yaşatan unsurların neler olduğunu anlamasında yardımcı olmuştur.

Kitapta bulunan diğer hikayeler: Bey İle Uşağı, İnsan Ne Kadar Toprağa İhtiyacı Var, İnsan Ne ile Yaşar.

Takip Et
Bildir
guest
6 Yorum
En Yeniler
En Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Qwerty
Qwerty
Ziyaretçi
6 yıl önce

*** bi virgül koyarlar dimi? Cümle nerden nerelere gidiyor. Bi cümleni oku istersen.

isimsiz
isimsiz
Ziyaretçi
7 yıl önce

Sana katılıyorum ??????

??????
??????
Ziyaretçi
7 yıl önce

Ne biçim özet bazı yerlerini yazmışlar bazı yerlerini yazmamislar bence 2 puan bile fazla

Ece
Ece
Ziyaretçi
7 yıl önce

Yarım yamalak

eglengeli eliff
eglengeli eliff
Ziyaretçi
7 yıl önce

Ozet ya