İsrail’de Hangi Dil Konuşuluyor?

İsrail hangi dili konuşuyor? Yahudiler hangi dilleri konuşuyor? İsrail’de hangi diller resmi dil? İsrail’de hangi diller konuşuluyor? İsrail’in resmi dili nedir?

İsrail’de İbranice ve Arapça olmak üzere iki resmi dil bulunmaktadır. Arapça yalnızca azınlıkta bulunan Araplar tarafından konuşulmaktadır. Devlet tarafından en çok konuşulan dil İbranicedir. İbranice’nin yanı sıra ülkede İngilizce resmi dil olmamasına rağmen tabelalarda İngilizcenin yer aldığı görülür. Okullarda İngilizce eğitimi verilirken İbranice yayın yapan kanallarla birlikte İngilizce yayın yapan kanallar da vardır.

Halk içerisinde birçok farklı dillerin konuşulduğu görülmektedir. Bunun başlıca sebeplerinden birisi de yurt dışından İsrail’e göç eden ve ana dilleri farklı olan Yahudilerdir. Anadili farklı olan birçok Yahudi İsrail’e göç etmiş ve burada da anadilini konuşabilmektedir.

1990 ve 1994 yılları arasında 1 milyondan fazla Yahudi Rusya’dan İsrail’e göç etti. Anadili Rusça olan bu insanlar İsrail’de de Rusça konuşabilmektedirler. Bu nedenle Rusça sıkça kullanılan dillerden biri olmuştur. Aynı zamanda 2004 yılına kadar Fransa’dan İsrail’e göç eden Yahudi sayısı da yaklaşık 700 bin civarındadır. Bu insanlar da anadillerini konuşabilmektedirler. Halk arasında bu göçlerden dolayı Rusça ve Fransızca sıkça konuşulmaktadır.

Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör