Kadınlık Bizde Kalsın Oyunu Sürgün Sebebi Oldu!

kadinlik_bizde_kalsin_oyunuFareler ve İnsanlar, Şeker Portalı eserlerine yasaklamalar getiren bazı MEB yetkililerinden sonra, Yılmaz Erdoğan’ın yazmış olduğu Kadınlık Bizde Kalsın oyunu Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerince ahlak denetiminden geçemedi.Manyas İlçe Müdürlüğü Kadınlık Bizde Kalsın Oyunu’nu oynatan Manyas Lisesi Müdürünü de sürdü.

Cumhuriyet’in haberine göre, Özgüler, Yılmaz Erdoğan’ın, Türkiye’de ve Avrupa’da büyük beğeni ile izlenen, televizyonda da yayımlanan “Kadınlık Bizde Kalsın” adlı eserinin öğrenciler tarafından sahnelenmesi için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu.

Manyas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü incelemesinin ardından, eserde ve eserin sahnelenmesinde “hiçbir sakınca görmeyerek” müdür Özgüler’in talebine Mart 2012’de olumlu yanıt verdi. “Kadın erkek eşitsizliğine” ve “kadınların toplumsal yaşamda yaşadığı sorunlara” değinen eser, kız öğrencilerin kalabalık olduğu bir kadro ile sahnelendi.

Ancak daha sonra, gelen şikâyetler üzerine müdür Özgüler hakkında soruşturma başlatıldı.

BAKANLIK MÜFETTİŞLERİ AHLAKSIZLIK İDDİASIYLA HAREKETE GEÇTİ

Müdürün üyesi olduğu Eğitim-Sen’in Balıkesir şubesi yöneticilerinin aktardığı bilgiye göre, bakanlık müfettişleri, soruşturmanın “kimin, hangi kanal üzerinden ilettiği şikâyet” üzerine açıldığının bilgisini vermedi. Oyunun “öğrencilerin seviyesine uygun olmadığını” değerlendiren müfettişler, Özgüler’in de Erdoğan’ın oyununu sahnelenmesine izin vererek “öğrencilerin ahlakını bozduğuna” karar verdi. Özgüler, merkeze uzak Dursunbey’e sürüldü. Eğitim-Sen’in, sürgüne karşı hukuki yollara başvurduğu öğrenildi.

Cumhuriyet

Ekleyen: HangiSoru.com

Son Güncelleme:

Kategori: Eğitim Sorunları

Online: Test Çöz

Benzer İçerikler

Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör