MEB’den Kitapçıkların Sızdırılması Haberlerine Cevap!

11 Nisan 2016 Öğretmen, Haberler
MEB’den Kitapçıkların Sızdırılması Haberlerine Cevap!

Milli Eğitim Bakanlığı, sosyal medya hesaplarında yapılan sınav kitapçıklarının sızdırılması yönündeki haberlere cevap verdi.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, çeşitli basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada merkezî ortak sınav kitapçığının sızdırıldığı ile ilgili haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görüldüğünü belirtilerek, “Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimi ilgilendiren her haberi hassasiyetle takip eder, kamuoyunda rahatsızlık yaratan, veli, öğrenci ve öğretmenlerimizi endişe ve kaygıya sevk edecek haberlere ilişkin inceleme ve araştırma yapar. Bakanlığımız söz konusu iddialarla ilgili olarak da iddianın dile getirildiği ilk andan itibaren konunun önemine binaen ivedi bir şekilde etraflıca incelenmesi için Rehberlik ve Denetim Başkanlığına inceleme/soruşturma talimatı vermiştir” denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Yapılan inceleme soruşturma neticesinde; ilk etapta sosyal medya aracılığı ile ortaya çıkan, daha sonrasında yazılı ve görsel basına da konu olan ‘sınav kitapçığı kapak görüntüsü’; internet ve sosyal medya dünyasında ’trolleme’ denen dezenformasyona dayalı bir algı çalışmasının ürünüdür. Bu ’sınav kitapçığı kapak görüntüsü’ önceki sınavlarımız sonrası yayımlanan ’basın nüshası’nın üzerinde oynanmış biçimidir. Sözü edilen ’kapak formatı’ gerçekleştireceğimiz ’Merkezî Ortak Sınav’da kullanılacak kitapçık kapaklarıyla yazı karakteri, şablon ve mizanpaj yönünden bütünüyle farklıdır. Sınav güvenliğine dair herhangi bir prosedür ihlali ve sızma söz konusu olmayıp iddiaların tamamen uydurma ve asılsız olduğu tespit edilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı, başta öğrencilerimiz olmak üzere kamuoyunun sosyal medya üzerinden kasıtlı ve sorumsuzca yayılan bu tür yalan haberlere itibar etmemesini saygıyla duyurur.”

Benzer İçerikler

MEB 21 Bin Öğretmenin Lisansını İptal Etti!
Aktif Sen Şube Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri Açığa Alındı!
Kapatılan Okulların Sayısı 800’ü Buldu!
Aday Öğretmen Sınav Sonuçları Açıklandı!
Okul Bodrumundaki Kavgayla İlgili Bakanlıktan Açıklama
2012 KPSS’ye Soruşturma!
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör