Mersinli Ahmet Kimdir? Hayatı

Biyografi

(Mersinli) Ahmet KİREÇÇİ   (1914-1979)

Mersinli Ahmet’in heykelini Mersin’de bulunan birçok vatandaş görmüştür yanılmıyorsam. Şehrin çeşitli yerlerinde heykelleri bulunmaktadır Mersinli Ahmet’in. Mersinli Ahmet “Güreş” dalında kendini göstermiştir.

Güreşçi. Mersin’de doğdu. Fırıncı çıraklığı yaptı. Spora boksla başladı. Atletizm yaptı, bir mukavemet koşusundan sonra hastalandı, atletizmi bıraktı. Mersin itfaiye Komutanı memduh bey’in desteği ile Tarsus’ta yapılan karakucak güreşlerine katıldı ve birinci oldu. Bir süre serbest güreşerek para kazandı.

Daha sonra İstanbul’a gitti ve Kumkapı Güreş Kulübü’nde çalışmaya başladı. 1933’te İzmir’deki Balkan Şampiyonası seçmelerinde Nuri Boytorun ve Adnan Yurdaer gibi büyük güreş ustalarını yenerek, Milli Takıma girdi, balkan şampiyonu oldu. 1936 Berlin Olimpiyatlarında 79 kiloda üçüncülük kazandı. Olimpiyat tarihinde derece alan ilk Türk sporcudur.

1937-1940’ta iki kez daha Balkan Şampiyonluğu’nu elde etti. 1948 Londra Olimpiyatları’nda grokoromen dalında ağır sıklet şampiyonluğunu kazanarak ününün doruğuna ulaştı. Bir daha mindere çıkmadı. Önceleri İstanbul’da, sonra da Mersin’de kahvehane açarak yaşamını sürdürdü.

Takip Et
Bildir
guest
1 Yorum
En Yeniler
En Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Ahmet KİREÇCİ
Ahmet KİREÇCİ
Ziyaretçi
6 yıl önce

Ahmet Kireçci Kimdir ?
Ahmet Kireçci Kimdir ? Uşak İli Banaz İlçesi’nde 1975 doğumlu evli ve iki çocuk babasıyım. Öğrenimimi Cumhuriyet İlkokul , Banaz Lisesi Orta Okulu ve Uşak Lisesi Matematik Bölümü olarak tamamladım.

Çalışma hayatıma 1983 yılında okul tatile girince yaz dönemlerinde Manisa İli Çobanisa İlçesi Hamzebeyli Köyü’nde , bağ bozumu , pamuk işlemesi ,çeltik üretimi olarak başladım. SEMİTAŞ ‘da 1993 yılında mobilya atölyesi , polyester atölyesi ve Şantiye ekibinde çalışarak devam ettim.

Askerlik görevimi ifa ettikten sonra Banaz İlçesi’nde mobilya üretim atölyesi kurup işlettim. Bu esnaflık deneğimim ailevi sorunlar nedeniyle kısa sürdü .

Kendimin ve ailemin geleceğinin gelişmesi için İstanbul İli Kartal İlçesi’nde Eczacıbaşı Topluluğuna ait Vitra Yapı Gereçlerinde dökümhane ve kalite ayrım departmanlarında çalıştım. İş yerinin gelişen kentleşme ilçe sınırları içerisinde kalmasıyla Bozoyük’e taşındı. Ailem ve burada oluşturduğum ortamın bozulmaması için Bozöyük’e gitmeyerek Express Kargo Anadolu yakası bilgi işlem departmanında çalışmaya başladım ve şirketin iflas etmesiyle buradaki çalışma hayatım sonlanmış oldu.

Özellikle rahmetli babamın sosyal bir kişiliğe sahip olması beni sivil toplum örgütlerine yönelterek İstanbul Uşaklılar Derneği Yönetimine katıldım. Uşaklılar Vakfı ile yakınlığım devam etmekte olup gerek dernek gerekse vakıf toplantılarında ve etkinliklerinde bulunmaktayım.

Darıca Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde büro personeli olarak 5 yıl çalıştım. Kütüphane Müdürlüğü bünyesinde çalıştım. Gayrimenkul Emlak ve Yatırım Projeleri & Finans Uzmanı olarak çalışmaktayım. Kanunlar ve yönetmelikler hakkında edindiklerim , ayrıca katıldığımız seminerlerde hafıza teknikleri , kişisel gelişim , personel eğitimi , işletme yönetimi, karşılaştırmalı yerel yönetimler, yatırım teşvikleri ve proje yazımı vb. bilgi birikimimi artırmaktadır .

Hayatın Gerçeklerine Bakış Kitap Planım
ahmet kirecci kimdir tanımak için bu kitabın okunması gerekir , Hayatın Gerçeklerine Bakış isimli yazacağım kitap hakkında haftalık yaşanmış gerçek hikayeleri yazıyorum. Günden güne artan bilgi , beceri ve tecrübe bende projeler yapmaya zorladı. Öğrendiğim ve benimle mezara gitmesini istemediğim için de olabilir.

Hayat yaşandığı sürece anlam kazanır ilkesini benimsemişimdir. Gençler için güzel yarınlar bırakmak hepimizin temel hedefi olmalıdır.

Ahmet Kireçci Kimdir?

Vermiş olduğu hizmetler ;

Ahmet KİREÇCİ
Gayrimenkul Emlak Yatırım ve Finans Danışmanı
( Expert of Projects and Real Estate Investments )
Kişisel Gelişim Uzmanı
Yaşam Koçu
Köşe Yazarı
Şair
İstanbul Uşaklılar Dernek Başkan Yardımcısı