Nabi AVCI’dan Öğretmen Maaşları Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI Türkiye’deki eğitim üzerine ve öğretmenlerin gelir düzeyine ilişkin yapılan çalışmalar hakkında açıklama yaptı.

Öğretmen Sayısını Artırmalıyız

Türkiye’nin önünde duran sorunlardan biri insan kaynağının niteliğinin arttırılması olduğunu vurgulayan Bakan Avcı, insan kaynağının niteliğini arttırmak için en kritik unsurun eğitim olduğunu dile getirdi. Eğitimde kalitenin arttırılmasında alınması gereken en büyük tedbirin öğretmen niteliğinin arttırılması olduğunu vurgulayan Bakan Avcı şunları kaydetti: “Önce öğretmen sayısını arttırmamız lazımdı.

Biz önce bu beşeri altyapımızı güçlendirmek için hamle yaptık ve var olan öğretmen sayısını iki kattan fazla arttırdık. 550 bin öğretmen istihdam edildi. Yani bugün görev yapan her yüz öğretmenden altmışı bu dönemde atandı.

Öğretmenlerimizin niteliğini arttırmak için bir dizi çalışmaları başlattık. Bu çalışmalara örnek olarak şubat ayında göreve başlattığımız 30 bin yeni öğretmeni bu nitelik sorununu göz önüne alarak hemen sınıflara sokmadık. Daha önce şartlar öyle gerektiği için çok acil olduğu için öğretmenlerimizi ağustos ayında atıyor eylül ayında sınıflara sokuyorduk. Şimdi öyle yapmayabiliyoruz artık.

Öğretmen Gelirinde Büyük Hamle Yaptık

Şubat ayında atadığımız öğretmenleri bütün ikinci yarıyılı, deneyimli öğretmenlerin nezaretinde eğitim süreçlerini bire bir gözlemleyerek, yaşayarak öğreniyorlar.” OECD raporlarına göre son 5 yılda öğretmen gelirini arttırmada en büyük hamleyi yapan ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen Bakan Avcı, öğretmenlerin niteliğini arttırmak için de bir dizi çalışma başlattıklarını belirtti.

Hükümet Eylem Planı´nda Öğretmen Akademisi´nin de bulunduğunu hatırlatan Bakan Avcı, akademinin hem mesleğe yeni başlayanlar hem de mesleğini yürüten öğretmenlerin hizmet içi eğitimlerine yol gösterecek, zemin oluşturacak bir kurum olarak hayata geçirileceğini dile getirdi.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca hazırlanan müfredat konusunda da ciddi adımlar attıklarını, konuya ilişkin çalışmaları paydaşların görüşünün alınması için görüşe açtıklarını anlatan Bakan Avcı, bununla ilgili öğrencilerden de görüş alınmasını eleştiren haberlere rastladığını belirterek, “Önce öğrencilere, öğretmenlerimize sormamız gerekir. Eskimiş olan müfredatın eksikliklerini en iyi bilenlere bunları sormamız gerekiyor tabii ki. Dolayısıyla doğru bir iş yapıyoruz.” diye konuştu.

Takip Et
Bildir
guest
1 Yorum
En Yeniler
En Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
mehmet
mehmet
Ziyaretçi
7 yıl önce

Maaşın dışında her konudan bahsetmiş.