Öğretmen Kariyer Basamakları Sınavı 19 Kasım’da Yapılacak

Haberler

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, NTV canlı yayınında yaptığı açıklamalarda Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’nın tarihine yönelik açıklama yaptı.

NTV’de ‘Özel Röportaj’ programına katılan Bakan Özer, uzman ve başöğretmenlik için belirlenen kıdem sürelerinin kısalmasına yönelik çalışmaların tamamlandığını söyledi. Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı için takvimin belli olduğunu belirten Özer, şöyle konuştu.

Öğretmen Kariyer Basamakları Başvuruları

“18 Mayıs’ta süreç başlıyor. 30 Mayıs ile 9 Haziran tarihleri arasında başvurular alınacak. 17 Temmuz ve 8 Eylül arasında eğitimler başlayacak. Uzman öğretmenlikte bilindiği üzere en az 180 saatlik, başöğretmenlikte 240 saatlik eğitim olacak. Sınav 19 Kasım’da sınav yapılacak. Sonuçlar da geçen yıl olduğu gibi 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde açıklanacak. Şu an uzman öğretmenliğe başvurma potansiyeli olan adaylarımızın sayısı 91 bin 601. Öğretmenlerimizin 10 bin 60’ı yüksek lisans yaptıkları için sınavdan muaf sayılacak. Başöğretmenliğe başvuru potansiyeli olanların sayısıysa 6 bin 986. Burada da 11 tane doktorasını yapan öğretmenimiz olduğu için sınavdan muaf olacaklar. Dolayısıyla yaklaşık 100 bin öğretmenimiz tekrar bu süreçlere tabii olacaklar.

5 YILIN SONUNDA UZMAN ÖĞRETMENLİK

Daha önce de bu süreçte gelen talepler vardı. Birincisi uzman öğretmenlik için 10 yıllık kıdem aranıyordu. Bunun düşürülerek 5 yıla indirilmesiyle ilgili çalışmayı tamamladık. Öğretmenler artık 10 yıl bekleyerek değil 5 yılın sonunda uzman öğretmenlik sürecine girebilecek. İkinci olarak kıdem yılı 20 ve üzeri olan, uzman öğretmen olmuş öğretmenlerin baş öğretmen olmak için bekledikleri 10 yıllık süreyi kaldıracağız. Yani uzman öğretmen olanlar baş öğretmenlik için 10 yıl beklemeyecek. Bu kanuni değişiklikle ilgili hazırlıklarımız zaten tamamlanmıştı. Yeni meclis oluşunca hemen meclise göndereceğiz.

Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör