Öğretmenler Eşofmanla Derslere Girecek

Yaklaşık 125.000 üyesi olan Eğitim Sen 5 Aralık’ta öğretmenleriyle derslere eşofmanla girileceğini açıkladı. Okullarda dinsel simgenin yaygınlaştırıldığı gerekçesiyle binlerce Eğitim Sen üyesi 5 Aralık’ta okullarda eşofmanla ders verecek.

Öğretmenlerin eşofman eylemi 5 Aralık günü gerçekleşecek. Böyle bir eylem karşısında diğer sendikaların ne yapacağı, destek verip vermeyeceği merak ediliyor. Diğer sendikalardan bu yönde bir açıklama henüz gelmedi.

 

 

 

Eylemin gerekçeleri şöyle sıralandı:

* Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olmasına ve AİHM ve Danıştay’ın  kaldırılması yönündeki kararlarına rağmen zorunlu din dersi var.
* Din dersleri, otistik çocukların eğitiminde, onların en çok ihtiyaç duyduğu beden eğitimi derslerinden kesilerek dahil edildi.
* Bu uygulamadan vazgeçilmemekle birlikte 4+4+4 ile yeni zorunlu seçmeli din dersleri getirilmiş ve bu derslerin saatleri artırılmıştır.
* Okulların ikinci kademesine seçmeli Kuran-ı Kerim ve Peygamberin Hayatı dersleri konularak fiilen imam hatip modeline geçilmiştir.
* İlk dörtlük dilimin sonunda hafızlık eğitimi nedeniyle çocukların eğitimlerine bir yıl ara vermelerine imkân tanınmıştır.

Zorla seçiliyor

* Bakanlık bu derslerin seçmeli olduğunu iddia etse de taşrada söz konusu derslerin zorunlu hale geldiği ya da zorla seçtirildiği görülmüştür.
* İmamların, müdürlerin, milli eğitim müdürlerinin yönlendirmesiyle bu derslerin seçilmesi teşvik edildi.
* İmam hatip ortaokulları siyasal rövanş anlayşı ile yeniden açılmıştır.
* Valilikler ve milli eğitim müdürlükleri tarafından verilen izinlerle bir takım dernekler tarafından birçok il ve ilçede okullar ve öğrenciler üzerinden organize edilmeye çalışılan Kutlu Doğum Haftası, geçtiğimiz yıldan itibaren MEB genelgesiyle belirli gün ve haftalar listesine alındı.
* Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ilköğretim okulu öğrencilerine umre ziyareti yapılması ile ilgili yazısı MEB tarafından “acele ve günlü” olarak 81 ildeki tüm okullara gönderilmiştir.
* Şubelerimizden gelen bilgiler, birçok öğretmenin “dini faaliyetleri engelledikleri” gerekçesiyle ALO 147’ye ihbar edildiklerini göstermektedir.

Evrim karşıtlığı

* Ders kitaplarında ve tavsiye edilen yayınlarda evrim teorisi ile alay edilerek, yaradılışçı görüşler benimsetilmeye çalışılmaktadır.
* Adına “Fosil Sergisi” denilen ve hiçbir bilimsel değeri olmayan aktiviteler üniversitelerde dahi gerçekleştirilebilmektedir.
* Biyoloji, felsefe öğretmenlerine, akademisyenlere “Yaratılış Atlası” başlıklı, bilimsel olmayan iddialarla donatılmış yayınlar gönderilmiştir.
* Felsefe derslerinde müfredatta din felsefesi öne alınarak bilim felsefesi gibi konular sonlara bırakılmıştır. Birçok ilde felsefe grubu derslerine din kültürü öğretmenlerinin girmesi söz konusudur.

Dinsel simgelere hoşgörü

* Öğretmen olmayanlar derse girmektedir. Bu kişiler çoğu zaman taşıdıkları dinsel simgelerle derslere girmekten çekinmemekte, derslerdeki anlatımlarını da bilimsel değil dinsel bir dille kurmaktadırlar.
* İşyerlerinde dinsel simgelerin kullanılması yaygınlaşmaktadır. Kılık kıyafet yönetmeliği ihlaline idareler sessiz almaktadır.
* 100 Temel Eser içinde yer alan pek çok hikâyede kısaltma ve düzeltmeler yapılarakm, bu kitaplar İslami söylemler eşliğinde yeniden düzenlenmiştir.
* Çevirileri İslami söyleme uydurularak piyasaya süren yayınevlerinin kitapları okullarda tavsiye edilmektedir.

Diğer eylemler

Eğitim-Sen, “eşofman” eylemi dışında, şu eylemlere de imza atacağını açıkladı: 28 Kasım’da “4+4+4 sistemi ile çökertilen norm kadro uygulamasının yarattığı sürgünler” nedeniyle Milli Eğitim müdürlüklerinde toplu oturma eylemi yapılacak. 4+4+4 sisteminden kaynaklı hak ihlalleri raporu hazırlanacak. Taleplerin dikkate alınmaması halinde, işyerini terk etmeme, iş bırakma gibi eylemler geliştirilecek.

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU, Milliyet

 

Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör