ÖSYM’nin Sınav Ücreti Hukuksuzluğu Pes Dedirtti!

ÖSYM’nin sınav ücretlerine dair yapmış olduğu açıklama sonucu oluşan hukuksuz uygulama ile ilgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

ÖSYM’den yapılan açıklama ile aynı gün iki oturumda görev alanların sınav başına aldıkları ücret tek oturumda görev alanların aldığı ücretten daha düşük olduğu yönündeydi. Fakat bu açıklama 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan KPSS sınavından sonra yapılmasına rağmen bu uygulama KPSS için de geçerli sayılarak bu sınavda her iki oturumda görev alan gözetmen ve salon başkanlarının hakları ÖSYM tarafından çalınmıştır.

Bilindiği gibi ÖSYM’nin sınav görev ücretleri şöyleydi :

Gözetmen : 112,23 TL

Salon Başkanı : 134,68 TL

Ancak 22.05.2016 tarihinde yapılan 2016 KPSS sınavıbitiminden sonraki günlerde ( 27 Mayıs 2016 tarihinde ) ÖSYM tarafından yapılan bir açıklamayla sabah oturumunda görev alan bir görevli için öğleden sonra aynı bina ve salonda sınav yapılıyor ise bu görevliye öğleden sonraki oturumda da görevlendirme yapılacağı her iki oturumda görev alan bir görevlinin sınav ücreti, tek oturumda görev alan bir görevlinin sınav ücretinden %20 daha düşük olarak her iki oturum için ayrı ayrı ödeneceği belirtilmiştir.

Açıklama sınav bitiminden sonra yapıldığına göre uygulamanın bu sınavı kapsamayacağı ortadayken ÖSYM bu uygulamayı KPSS sınavından itibaren yürürlüğe koyarak açıkça hukuksuzluk yapmış ve sınavda görev alanların ücretlerini bu açıklamaya göre hesaplayarak gasp etmiştir.

Buna göre görevlilere

Gözetmen : 89 TL

Salon Başkanı : 107 TL

Şeklinde hesaplanarak sınav görev ücreti yatırılmıştır.

ÖSYM’nin yaptığı şark kurnazlığından başka bir şey değildir.

Sendikaların bu hukuksuzluğa dur demesini bekliyoruz.

Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör