Özel Okullar ve Öğretmenleri Arasındaki Sözleşme Nasıl Olmalı? (MEB)

28 Mart 2016 Öğretmen, Haberler

Özel Okullarda çalışan öğretmenlerin kurumlarıyla arasında yapılan iş sözleşmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu resmi yazı aşağıdaki gibidir:

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Öğretini Kurumlan Genel .Müdürlüğü
Sayı : 95178074-405.05-E.2785894 09.03.2016

Konu : İş Sözleşmeleri
VALİLİĞİNE

(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)
İlgi : MLiB Hukuk Müşavirliğinin 20 01 2016 tarih ve 70693175 45.02E. 679553 sayılı
Bakanlığımıza bağlı özel öğretim kurumlanılın son zamanlarda personelleriyle yaptığı iş sözleşmeleriyle ilgili olarak Valiliklerden yelen Bakanlığımız görüşünün talep edildiği yazılarda;

-Devam etlen, bilmeye yakın veya biten iş sözleşmelerinin yüksek ücretler, uzun süreli iş sözleşmeleri, baltalık ders saati sayısı değiştirilerek ya da ders saat ücreti değiştirilerek yenilenip yenilenemcyeeeği.

-Uzun süreli iş sözleşmeleri hazırlanarak özel şartlar bölümüne, her ne sebeple olursa olsıın işverenin sözleşmeyi losh etmesi halinde tazminat (100 bin TL vb.) ödeyeceği veya her eğitim yılı başında ücrete yüksek oranlarda zam yapılacağı gibi bağlayıcı hükümler konulduğu ve bu sözleşmelerin yapılıp yapılamayacağı hususlarında tereddüle düşüldüğü anlaşılmaktadır.

Konuyla ilgili olarak Bakanlığımız Hukuk müşavirliğinden alınan ilgi yazıda: “…görüşe konu sözleşmelerin; süresi, içeriği, ve ücret miktarı bakımından Kanunun emredici hükümlerine, ahlaka, kanıtı düzenine, kişilik haklarına aykırı veya konusunun imkansız olmadığı düşünülmekle mevzuata aykırılık teşkil etmediği ” ifade edilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumlan Yöııetmeliği’nin Sözleşme başlıklı 43. Maddesi gereğince özel şartlara kısıtlayıcı ve bağlayıcı hükümler konulamayacağı ve aynı Yönetmeliğin Çalışına İzinlerinin Uzatma Onayı başlıklı 27. Maddesinin I. fıkrasına yöre sözleşmelerin bitim tarihinden en geç otuz (30) gün önce çalışına izni uzatma onayının alınması gerekliği hüküm altına alınmıştır.

Bilgilerinizi ve yukarıda belirlilen hususlar dikkate alınarak gereğini rica ederim.
Ömer Faruk YELKENCİ Bakan a.

Gcııcl Müdür V.

Dağıtım ve (içreği:

Aksaray. Ankara. Antalya. Çorum. Erzurum.

Eskişehir. İstanbul. İzmir. Karaman. Malatya.

ozel okullar- ogretmen sozlesmesi

Benzer İçerikler

MEB’ten yeni okullar için bağış kampanyası
Okullar 30 Nisan’a Kadar Tatil! Uzaktan Eğitim Devam Edecek!
Okullar Ne Zaman Açılacak? Ziya Selçuk’tan Açıklama!
MEB 21 Bin Öğretmenin Lisansını İptal Etti!
Karneler nasıl verilecek? Yüz yüze eğitim nasıl başlayacak?
MEB’ten yüz yüze eğitim açıklaması: Okullar ne zaman açılacak?
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör