Piknik Yapan Öğretmenlerin Soruşturma Kararı

blankGazetede çıkan haber üzerine bir grup öğretmene soruşturma açan milli eğitim soruşturma kararını açıkladı.

Gazete haberinde bir grup öğretmenin piknik yaptığı ve piknikte öğrencileriyle birlikte içki içtiği belirtiliyordu. Bu durum üzerine milli eğitim, denetmenler yoluyla inceleme başlatmıştı.

İl Eğitim Denetmenlerinin yaptığı inceleme sonucunda, öğretmenlerin kendi aileleriyle bulunduğu, olayın öğrencilerle bir ilgisi olmadığı Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açıklandı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin TANRIKULU bu olayı Millet Meclisi’ne taşıdı. Tanrıkulu verdiği soru önergesinde Ömer Dinçer’e:

“Hakkında inceleme başlatıldığı iddia edilen öğretmenlerin Eğitim-Sen üyesi olmalarının inceleme başlatılmasında herhangi bir etkisi olmuş mudur? Gazete haberi ihbar kabul edilerek bir soruşturma başlatılmış ise pikniğe giderek, piknikte alkollü içki içen öğretmenlerin yaptığın ahlaksızlık mıdır ve bu durum eğitim kurumuna atfedilecek bir durum mudur? Bakanlığınız süresince kaç öğretmen için özel hayatında içki içmesi ve benzeri gerekçelerle soruşturma başlatılmış ve bu soruşturmalar sonucunda kaç öğretmen hakkında disiplin işlemi gerçekleştirilmiştir?” diye sordu.

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar da sor önergesi verdi, önergede:

“Antalya’da 3 yıl önce, eğitim-öğretim dönemi ve ortamı dışında yapılan pikniğin soruşturma konusu yapılmasının gerekçesi ve yasal dayanağı nedir? Eğitim- öğretim dönemi ve ortamı dışında yapılan etkinliklerin inceleme ya da soruşturma konusu yapılması özel hayata müdahale değil midir? Bu tür soruşturmalarla öğretmenler ve kamuoyu üzerinde baskı oluşturulması kabul edilebilir bir durum mudur?”

diye soran Gürkut ACAR şunları da belirtti:

“Belli bir dünya görüşü, belli bir düşünce yapısı dışındaki her şey suçmuş gibi, bunu yapanlar suçluymuş gibi önce yandaş medya aracılığıyla gündeme getiriliyor. Sonra idari ve adli soruşturmalarla insanların özel yaşamına müdahale ediliyor. Bunun kabul edilebilir bir yanı yoktur. AKP kendi düşünce sistemini, kendi yaşam tarzını bu yolla tüm halka dayatmaya çalışıyor. Bir çok alanda bu adımlar atılıyor.”

Benzer İçerikler

Öğretmenlerin 1. Dönem Sonu Yapması Gereken İşlemler Nelerdir?
Öğretmenlerin Seminerinde Bir İlk: Hafta Sonuna Seminer!
İdari İzindeki Aday Öğretmenlerin Sözlü Sınavları Ne Zaman Yapılacak?
Karı Koca Sahte Öğretmen Çıktı!
MEB’den Kaynak Kitap Uyarısı: Soruşturma Açın!
2020 Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Takvimi
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör