Rehber Öğretmenlere Nöbet Tutmak Zorunda mı? Yönetmelik Yayınlandı!

Rehber öğretmen nöbet tutar mı? Yeni yönetmeliğe göre rehber öğretmenin nöbet görevi var mıdır? Rehber öğretmen nöbet tutmak zorunda mıdır?

Rehber öğretmenlerin ve eğitim camiasının son zamanlarda yakından takip ettiği bir konu rehberlik hizmetleri yönetmeliği oldu. Resmi gazetede yayınlanan bu yönetmelik sonrası rehber öğretmenler de okullarda nöbet tutacak…

Yönetmelikte rehber öğretmenin görevleri maddesinde “Sınavlarda görev alabilir; belleticilik ve nöbet görevi yapar” ifadesi yer aldı. Nöbet tutmanın disiplin demek olduğunu ifade eden eğitimciler, öğrencinin bu durumda kendisini öğretmenine açamayacağı, sorunlarını rahat ifade edemeyeceği iddiasında. Rehberlik öğretmenleri, tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda izin ve tatil dönemlerinde görevlendirilebilecek. Yeni yönetmelikte ‘psikolojik danışman’ ibaresinin çıkarılması da eleştirilen bir başka konu.

AİLE REHBERLİĞİ KAPSAMINDA EV ZİYARETİ

İl milli eğitim müdürlüklerinde, rehberlik hizmetlerinin il düzeyinde planlanması ve kurumlar arası işbirliğinin sağlanması amacıyla rehberlik hizmetleri il danışma komisyonu oluşturulacak. Ayrıca aileyle işbirliğinin artırılması amacıyla aile rehberliği kapsamında ev ve iş yeri ziyaretlerinin yapılması, eğitim kurumlarındaki rehberlik öğretmenlerinin görevleri arasına eklendi. Eğitimlerini evde ve hastanede yapan öğrencileri de ziyaret edecekler.

Yeni düzenlemede hakkında koruyucu ve destekleyici danışmanlık tedbiri kararı verilen çocuklara yönelik gerçekleştirilecek uygulamalara ilişkin de hükümler yer aldı. Adli makamlarca danışmanlık tedbiri kararı verilen çocuklara bu uygulamalar rehberlik servisi tarafından yerine getirilecek. Psikososyal koruma, önleme ve krize müdahale hizmetleri kapsamında il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ile eğitim kurumlarında psikososyal koruma, önleme ve krize müdahale ekipleri kurulacak.

Takip Et
Bildir
guest
7 Yorum
En Yeniler
En Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
ali
ali
Ziyaretçi
6 yıl önce

en gereksiz branş.

NUR
NUR
Ziyaretçi
6 yıl önce

UCRETLİ OGRETMENLERE NOBET TUTARKEN REHBER OGRETMENİN TUTMAMASI COK SACMAYDI ZATEN

ÖĞRETMEN
ÖĞRETMEN
Ziyaretçi
6 yıl önce

HA PARDON REHBERLİKÇİLER OKULDA EĞİTİM VER MİYORSA BAŞKA…ÖĞRENCİ OKULDA OLUYOR DA……….

Anonim
Anonim
Ziyaretçi
6 yıl önce

NİYE Kİ NÖBET TUTAN ÖĞRETMEN DEĞİL Mİ Kİ……İĞRENÇ OLSUN

melo
melo
Ziyaretçi
6 yıl önce

yanlış bir düzenleme oldu…

merve
merve
Ziyaretçi
6 yıl önce

Yeni sistem çooook kötü olmuş

esilay
esilay
Ziyaretçi
6 yıl önce

İğrenç