Şeker Portakalı Kitap Özeti (José Mauro de Vasconcelos)

Şeker Portakalı kitabının kısa özeti, kişileri, karakter özellikleri, Şeker Portakalı kitabının sayfa sayısı, kısaca özeti, yazarı, yayınevi en altta verilmiştir. José Mauro de Vasconcelos kitapları arasında oldukça beğenilen bu kitabın özetini aşağıdan okuyabilirsiniz.

Şeker Portakalı Özeti

Zeze fakir bir ailenin zeki ve yaramaz bir çocuğudur. Erken yaşta okumayı kendisi öğrenir. Babasının işi yoktur annesi ise gece geç saatlere kadar çalışmaktadır. Zeze diper öğretmenlere bazen kişilerin çiçek getirdiğini fakat kendi öğretmenine kimsenin çiçek getirmediğini fark eder. Parası olmadığından bir bahçeden gizlice çiçekleri toplar ve her sabah erkenden öğretmenin masasına bırakır. Fakat bir süre sonra yakalanır. Zeze’nin yaptığı şeyin hırsızlık olduğunu söylerler ve onu cezalandırırlar.  ( Şeker Portakalı kitabının uzun özeti )

seker-portakali-kitap-ozeti

Zeze’nin eline eski bir çorap geçer bir ucuna ip bağlar ve ağacın üstünden gerçirir sonrada saklanıp avını bekler. Annesinin arkadaşını korkutur ve cezalandırılır. Bir gün boyunca okula hiç gitmek istemez. Bir kiliseye gider ve mumları ipine sürer. Annesinin bir arkadaşı yine Zeze’nin kurbanı olur ve Zeze Noel’de babasının ona bir şey almadığını söylemesini babasının duyduğunu fark eder ve çok üzülür. Tüm babasına sigara parası biriktirmek için ayakkabı boyacılığı yapar… ( Şeker Portakalı kitabının kısa özeti )

Zeze böyle bir çocuktur, okuyun kitabı siz de çok seveceksiniz…

Şeker Portakalı kitabının kişileri ve karakter özellikleri:

Şeker Portakalı Kitabının kişileri, karakter özellikleri:

Zeze, kitabın baş kahramanıdır. Oldukça zeki bir çocuktur, bir o kadar da yaramazdır. Oldukça düşünceli bir yapısı da vardır.

Cecilia Paim (Öğretmen): Zeze’nin öğretmeni iyi yürekli bir öğretmendir ve Zeze’yi de oldukça sevmekte ve onun zeki ve iyi biri olduğuna inanmaktadır.

Manuel Valadares (Portekizli): İyiliksever bir insan olan Portekizli ile Zeze başlarda iyi anlaşamasalar da sonraları çok iyi arkadaş olmuştur. Portekizli babacan ve yardımsever birisidir.

Bay Paulo (Baba): İşsizlik yüzünden oldukça sıkıntılı bir ruh haline sahiptir bu yüzden çocuklarına karşı iyi yürekli ve sabırlı davranmayı pek başaramaz.

Minguinho (Xururuguinho): Şeker portakalının adıdır. Zeze’nin çok sevdiği bir ağaçtır.

Luis: Zeze’nin kardeşi ve aynı zamanda da ailenin en küçük ferdidir. Herkes onu çok sever.

Totoca: Zeze’nin abisidir. Sadece kendisini düşünür ve dengesiz tavırları vardır.

Jandira: Zeze’nin ablası olan Jandira vaktini romanlarla ve aşıklarını düşünerek geçirir.

Lala: Zeze’nin bir başka ablası olan Lala ilk zamanlarda Zeze ile oldukça ilgilenir fakat sonradan ilgilenmeyi bırakır ve aşıklarıyla daha çok ilgilenir.

Gloria: Zeze’ye karşı en iyi yürekli ve en anlayışlı olan kişi ablası Gloria’dır. Her zaman ona karşı sabırlı, sevecen ve koruyucu olmuştur.

Anne: Anne bu romanda pek hissedilmemektedir. Bunun nedeni ise babanın işsiz olması yüzünden anne bu ailede çalışan bir bireydir ve çocuklarına, ailesine zaman ayıramaz.

Şeker Portakalı Kitabının yazarı: Jose Mauro De Vasconcelos

Kitabın sayfa sayısı: 183

Şeker Portakalı Kitabının Türü: Roman

Kitabın konusu: Yoksul bir ailede yaşayan Zeze’nin başından geçenler anlatılmaktadır.

Bu kitabın daha uzun özetini buradan okumak için TIKLAYIN…

Takip Et
Bildir
guest
3 Yorum
En Yeniler
En Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
altuğ
altuğ
Ziyaretçi
8 yıl önce

bence yetersiz bir özet olmuş çoğu şey anlatılmamış.

yagmur
yagmur
Ziyaretçi
8 yıl önce

edmundo dayyıyıda keşke ekleseydiniz